Turysci.pl
turyści w lanckoronie

fot. pixabay.com/ DzidekLasek

Wójt Lanckorony apeluje do turystów: "dajcie żyć mieszkańcom"

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turyści w Lanckoronie są zdaniem mieszkańców wyjątkowo uciążliwi. W ich sprawie głos zabrał wójt, który zaapelował o wzajemny szacunek. Jak twierdzi, nagminnie łamane są tam przez przyjezdnych przepisy sanitarne, przez co mieszkańcy b

Turyści odwiedzający Lanckoronę nie zawsze pamiętają, że są tam również stali mieszkańcy, którzy chcieliby czuć się komfortowo w swoich domach. Chociaż przyjezdni odwiedzają tę urokliwą wioskę, aby zaznać spokoju i relaksu, jak twierdzi wójt, sami robią wiele, by ten spokój we wsi zakłócić.

Mieszkańcy Lanckorony skarżą się na turystów

Spokój miejscowości został zakłócony do tego stopnia, że nawet mieszkańcy zarabiający na turystyce zaczęli się skarżyć. W sprawie uciążliwych turystów głos zabrał wójt Lanckorony Tadeusz Łopata. Jak podaje portal wadowice24.pl, nie jest to jego pierwszy apel w tej sprawie.

- Mieszkańcy Lanckorony nagminnie skarżą się na turystów, którzy nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń sanitarnych i spacerują nierzadko dużymi grupami bez maseczek po Lanckoronie. Niestety to nie jedyny problem związany z turystami, z którym musi się mierzyć nasza mała społeczność. Kolejne to niewłaściwe parkowanie, rozjeżdżanie ścieżek leśnych quadami czy niesprzątanie po zwierzętach – mówi Tadeusz Łopata, wójt Lanckorony.

Włodarz wsi zauważa również, że „każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia czy spokoju, dlatego rozumiem turystów, którzy przyjeżdżają w poszukiwaniu tego do Lanckorony, ale nie zwalnia ich to z obowiązku przestrzegania rygorów sanitarnych czy obowiązującego prawa".

- Moim obowiązkiem jest dbanie o dobro mieszkańców i zdecydowane reagowanie na sygnały, jakie od nich otrzymuję, dlatego po raz kolejny poruszam tę sprawę na forum publicznym. Moim głównym celem jest, aby turyści dali żyć mieszkańcom Lanckorony, którzy teraz w weekendy boją się wyjść na ulice w obawie o swoje zdrowie - dodaje Tadeusz Łopata.

Lanckorona jest jedną z najbardziej urokliwych wsi na mapie Polski, która pozwala na zaznanie odrobiny ciszy i spokoju. Aby jednak się to udało, należy zachować szacunek do osób które tam mieszkają i stosować się do panujących tam zasad, jak zresztą w każdym odwiedzanym miejscu na świecie.

Odwiedzając Lanckoronę można podziwiać tam słynne drewniane domy wokół rynku, pochodzące z końca XIX wieku. Są one doskonałym przykładem architektury galicyjskiego miasteczka, a daleko wysunięte dachy to efekt lokalnego prawa, zgodnie z którym posesja kończyła się na linii dachu.

Wioska leży na zboczu góry, dzięki temu z mocno pochylonego Rynku roztaczają się niesamowite widoki na poniższe doliny, a czasem nawet odległe miejscowości. Przy dobrej widoczności zobaczyć można stamtąd Kalwarię z klasztorem, Kraków czy Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: wadowice24.pl

Podobne artykuły

Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
lotnisko w Modlinie może mieć nowego inwestora

Polska

Francuska grupa chce kupić część akcji lotniska w Modlinie. PPL krytykuje władze Mazowsza

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >