turyści turcjafot. pixabay.com/congerdesign

Pierwszy kraj podał dokładne zasady dla turystów. Ogromne zdziwienie, nie każdemu się spodoba

Turyści będą mogli wyjechać na zagraniczne wakacje jeszcze w tym roku. Państwo planuje wdrożenie nowego planu, który zakłada odbudowanie turystyki na nowych zasadach.

Turyści jeszcze w tym roku będą mieli możliwość wyjazdu do Turcji. Państwo zakłada wprowadzenie zupełnie nowych zasad w celu jak najszybszego odbudowania turystyki, która jest jednym z głównych źródeł przychodów. Sprecyzowane zostały kwestie all inclusive, dostępności basenów i innych stref rekreacyjnych.

Turyści wrócą do Turcji

Minister zdrowia Fahrettin Koca twierdzi, że Turcja szczyt epidemii ma już za sobą. Zaczęto więc wprowadzać w życie plan odmrażania turystyki. Od jego ostatecznej formy zależy jednak, jak pandemia będzie wyglądać w innych państwach. W pierwszej kolejności przywrócona zostanie turystyka krajowa, a turyści z zagranicy mieliby możliwość przyjazdu dopiero w czerwcu. Władze przewidują, że w pierwszej fazie wpuszczeni zostaną turyści z Azji, a dopiero w kolejnych podróżni z Europy.

Jednym z pomysłów tureckich władz jest wprowadzenie certyfikatów stref wolnych od koronawirusa. Otrzymałyby go obiekty, w których nie wykryto kontaktu z wirusem oraz które spełnią wszystkie wymogi sanitarne i higieniczne. Minister turystyki Mehmet Nuri Ersoy poinformował, że ich przyznawanie mogłoby się rozpocząć już pod koniec maja.

Poinformowano również o wymogach sanitarnych, jakie będą musiały spełnić obiekty przyjmujące turystów. Hotele nie będą mogły przyjmować więcej niż 60% maksymalnej liczby gości. Zarówno przyjezdni jak i personel będą musieli się poddawać pomiarom temperatury. Po wymeldowaniu, pokój musi być starannie zdezynfekowany i wietrzony przez 12 godzin. Goście będą mieli obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowywania dystansu przynajmniej półtora metra. W tym sezonie niedostępne będą hotelowe spa oraz centra fitness.

Według informacji podanych przez "Rzeczpospolitą", o połowę zmniejszona zostanie liczba leżaków, a odległość między nimi będzie zwiększona do półtora lub dwóch metrów. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z hotelowego basenu, będzie musiał wziąć prysznic.

Powstaną również strefy dla rodzin, w których goście będą mieli możliwość wypoczynku bez kontaktu z innymi osobami przebywającymi w obiekcie. Wszelkie programy sportowe i rozrywkowe mają zostać ograniczone.

Jak podaje "Rzeczpospolita", zmiany dotyczą również oferty all inclusive. Jedzenie będzie musiało być podane w przezroczystych pojemnikach, aby goście nie dotykali metalowych pokryw. W pojemnikach będą otwory, przez które goście będą nakładać jedzenie przy pomocy własnych sztućców. Jest też możliwość podawania potraw przez obsługę.

Personel będzie wydawał również wszystkie napoje. Znikną ogólnodostępne ekspresy i dystrybutory. Przyprawy na stołach będą podawane w jednorazowych opakowaniach. Stoły będą porozstawiane w odległości półtora metra od siebie. Na podłodze muszą znaleźć się oznaczenia, które pomogą oczekującym w zachowaniu odpowiedniej odległości.

Do dyspozycji gości w hotelach mają znaleźć się płyny dezynfekujące. Wszystkie powierzchnie muszą być regularnie i dokładnie czyszczone. Zwiększona zostanie również liczba personelu zarówno sprzątającego, jak i medycznego.

źródło: gazeta.pl

Następny artykuł