Turysci.pl
europe-night-map-g886c6f44a 1280

fot. Pixabay/ Leewarrior

Trzęsienie ziemi na Krecie. "Wtórne wstrząsy były mocniejsze od poprzednich"

27 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 17 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W niedzielę wieczorem na Krecie doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,2, po którym nastąpiło jeszcze jedno o magnitudzie 5,4 - poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Nie odnotowano poważniejszych strat ani ofiar.

Pierwsze trzęsienie ziemi miało miejsce o godz. 17:15 czasu lokalnego (godz. 16:15 w Polsce) i było odczuwalne nie tylko na Krecie, ale również na Karpathos, Rodos i Santorini. Według danych udostępnionych przez Instytut Geodynamiki w Atenach źródło wstrząsów znajdowało się na głębokości 9 km.

Drugi wstrząs był mocniejszy 

Kolejny wstrząs nawiedził Kretę kilka godzin później o godz. 20:59 czasu miejscowego (godz. 19:59 w Polsce) i był silniejszy od poprzedniego. Hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 6,3 km.

Burmistrz miasta Kassos, znajdującego się niedaleko epicentrum obu trzęsień, na niewielkiej wyspie o tej samej nazwie, przekazał agencji ANA, że na wyspie nie odnotowano żadnych zniszczeń, a wszystkie budynki są całe. Nie ma również ofiar śmiertelnych czy rannych.

- Jest jednak rzadkim zjawiskiem, że wtórne trzęsienie ma magnitudę wyższą niż trzęsienie poprzedzające - zaznaczył w komentarzu Reuters.

Trzecie trzęsienie nie było powiązane z dwoma poprzednimi i doszło do niego o godz. 18:14 czasu lokalnego (godz. 17:14 w Polsce). Miało ono magnitudę 4, a jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 16,7 km.

Warto podkreślić, że wzmożona aktywność sejsmiczna nie jest niczym nadzwyczajnym w Grecji. W tym miejscu stykają się afrykańska i eurazjatycka płyta tektoniczna.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Polsat News

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

świeczka

Europa

Tragedia w Alpach Francuskich. Pięcioletnia dziewczynka zginęła na miejscu

Czytaj więcej >

Europa

Samoloty Ryanair omal nie zderzyły się na pasie startowym. Po dwóch latach lotnisko w Maladze przedstawiło raport

Czytaj więcej >

Europa

Watykan zaostrza restrykcje. Dotkną również turystów

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy. Polak zamknął się w toalecie i na gapę podróżował pociągiem. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >

Europa

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Skorzystają zaszczepieni turyści

Czytaj więcej >

Europa

Tragedia w słowackich Tatrach. Ratownicy znaleźli ciała trzech Polaków

Czytaj więcej >