Turysci.pl
transport w kapsule będzie szybki

Fot. youtube.com/ Virgin Hyperloop/ screen

Stworzyli kapsuły, które mogą być przełomem w turystyce. Aż trudno je sobie wyobrazić

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Transport jest niezwykle ważnym elementem w turystyce. Zazwyczaj chcemy jak najszybciej dostać się w wybrane miejsce, by nie tracić czasu na podróż. W Stanach Zjednoczonych właśnie opracowano nową formułę, która pozwoli na niezwykle szybkie

Transport lądowy zwykle jest wypierany przez lotniczy na dłuższych odcinkach. Jazda pociągiem może zabierać zbyt dużo czasu, który chcielibyśmy poświęcić na zwiedzanie i podziwianie atrakcyjnych obszarów. 

Transport ludzi i towarów będzie możliwy z zawrotną prędkością

Nie wszędzie mamy możliwość wylądowania samolotem, z którym nie równa się żaden pociąg czy samochód. Prędkość pasażerskich statków powietrznych zwykle wynosi od 800 do 1000 km na godzinę, co sprawia, że są najszybszymi dostępnymi środkami lokomocji.

W USA postanowiono opracować nowy sposób transportu, który dorówna szybkością samolotom, ale będzie odbywał się na lądzie. Tak powstała kapsuła Hyperloop, która porusza się z zawrotną prędkością w tunelu próżniowym.

Firma Virgin stworzyła i przetestowała nowoczesny system, który pozwoli ludziom dostać się z jednego końca miasta na drugi w czasie krótszym niż minuta. To genialny pomysł, który ułatwiłby turystom zwiedzanie atrakcji położonych daleko od siebie, lub przemieszczanie się między lotniskami rozlokowanych wokół aglomeracji.

Testy wypadły pomyślnie

Pierwsza przejażdżka kapsułą już się odbyła, a pasażerami byli Josh Giegel, dyrektor Virgin Hyperloop ds. technologii, i Sara Luchian, dyrektor ds. obsługi pasażerów. Osiągnęli wtedy prędkość 172 km/h, a inżynierowie już przewidują, że w przyszłości kapsułami Hyperloop będzie można przewozić towary i ludzi z prędkością nawet 966 km/h. Nagranie z testu można zobaczyć na kanale Virgin Hyperloop w serwisie YouTube.

Odcinek testowy DevLoop znajduje się w Las Vegas w stanie Nevada. Kapsuła z pasażerami na pokładzie potrzebowała zaledwie 15 sekund, by pokonać 500-metrową rurę próżniową. W przyszłości w jednym "wagonie" będzie mogło podróżować 28 osób, co pozwoli na wspólne przejazdy całej grupie.

– Miałem prawdziwą przyjemność patrzeć, jak na moich oczach tworzy się historia. Jesteśmy o krok bliżej do zapoczątkowania nowej ery ultraszybkiego, zrównoważonego przepływu osób i towarów – powiedział Sultan Ahmed bin Sulayem, prezes Virgin Hyperloop oraz prezes grupy i dyrektor generalny DP World cytowany przez NG.

1. Minister zdrowia mówi o trzeciej fali epidemii w Polsce. Apeluje do Polaków ws. ferii2. Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handlu3. Martyna Wojciechowska nie mogła ukryć emocji. Wrzuciła do sieci zdjęcie, fani byli pod wrażeniem

Prognozy są obiecujące

Producenci ujawnili, że w przyszłości w kapsułach będzie można odbyć podróż z Nowego Jorku do Waszyngtonu w zaledwie 30 minut. To wspaniała wiadomość, ponieważ  komercyjny lot odrzutowcem trwa dwa razy dłużej, a szybką koleją aż 4 razy dłużej. Odległość między tymi miastami wynosi ok. 400 km. 

– Od kilku lat zespół Virgin Hyperloop pracuje nad przekształceniem swojej przełomowej technologii w rzeczywistość. Dzięki dzisiejszemu pomyślnemu testowi pokazaliśmy, że ten duch innowacji w rzeczywistości zmieni sposób, w jaki ludzie na całym świecie żyją, pracują i podróżują – powiedział założyciel Virgin Group, Sir Richard Branson cytowany przez NG.

Nad podobnymi koncepcjami pracują już m.in. kanadyjski TransPod i hiszpański Zeleros. Jeśli uda się udoskonalić tunele próżniowe i kapsuły dla pasażerów, to turyści zyskają niezwykle szybki środek transportu. Mamy nadzieję, że upowszechnienie takich podróży spowoduje, że będziemy mogli z nich korzystać także w Polsce.

Źródło: National Geographic

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >

Świat

Samolot stanął w ogniu tuż przed startem. Przerażające nagranie

Czytaj więcej >