Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Tragiczny bilans tegorocznej pielgrzymki do Mekki. Ofiary liczone są w setkach
Alicja  Cembrowska
Alicja Cembrowska 20.06.2024 07:22

Tragiczny bilans tegorocznej pielgrzymki do Mekki. Ofiary liczone są w setkach

Pielgrzymka do Mekki
Fot. Canva

Hadżdż to coroczna pielgrzymka do Mekki i jednocześnie jedna z najważniejszych uroczystości religijnych w Islamie. Niestety w tym roku niemal 600 osób przypłaciło ją życiem. Powodem są ekstremalne warunki pogodowe.
 

Tragedia podczas pielgrzymki do Mekki

Co najmniej 550 uczestników zginęło podczas pielgrzymki do Mekki w Arabii Saudyjskiej. W mieście, w którym co roku gromadzą się tłumy wiernych, panowały ekstremalne upały – temperatury, według informacji ze źródeł dyplomatycznych, sięgały nawet 52 stopni Celsjusza. Wstępnie szacuje się, że 320 ofiar to Egipcjanie.

"Wszystkie egipskie ofiary poza jedną zmarły z powodu upału" – powiedział agencji AFP arabski dyplomata. Dane pochodzą z kostnicy szpitala Al-Muaisem w Mekce. Na liście ofiar jest również co najmniej 60 Jordańczyków. Liczba zmarłych nie została jeszcze ostatecznie potwierdzona – niektóre źródła mówią o 550 osobach, inne o 577. "Wśród egipskich ofiar znajdowało się wielu pielgrzymów, którzy przyjechali do Mekki, unikając oficjalnej rejestracji – powiadomiły francuskie agencje i media" – czytamy w publikacji Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj więcej: Ulice wyglądały, jakby przeszło tornado. Polka przeżyła szok w arabskim mieście 
 

Ekstremalnie wysokie temperatury

Jeszcze przed rozpoczęciem pielgrzymki temperatura sięgała 47 stopni. Władze apelowały o zapewnienie sobie ochrony przed promieniami słonecznymi, korzystanie z parasoli i picie wody – szacuje się, że tylko w sobotę zużycie wody pitnej w Mekce wyniosło prawie milion metrów sześciennych. Zalecano, by pomiędzy 11:00 a 15:00 unikać przebywania na otwartych przestrzeniach.

Obchody odbywają się jednak w znacznej części na świeżym powietrzu. Setki osób przypłaciło to zdrowiem i trafiło do szpitali. Badania przeprowadzone w Arabii Saudyjskiej pokazują, że w regionie kluczowym dla pielgrzymki temperatura co dekadę wzrasta o 0,4 stopnia Celsjusza. Terminy hadżdżu są natomiast ruchome – w niektórych latach obrzędy przypadają w najbardziej upalnych miesiącach roku.
 

Pielgrzymka do Mekki – jedno z najważniejszych wydarzeń w Islamie

Każdego roku na pielgrzymkę do Mekki ruszają tysiące muzułmańskich pielgrzymów. W 2024 roku, jak podaje państwowa saudyjska agencja informacyjna SPA, na udział w uroczystościach zdecydowało się ponad 1,8 mln wierzących – z czego 1,6 mln to pielgrzymi z zagranicy. Wydarzenie trwa kilka dni i jest obowiązkiem religijnym w Islamie – każdy muzułmanin powinien chociaż raz w życiu odwiedzić świątynię Al-Kaba.

Jednocześnie to jedno z największych zgromadzeń na świecie, które już tysiące ludzi przypłaciło życiem. Na pielgrzymce dochodzi do pożarów, wybuchów paniki, ludzie są tratowani lub umierają z powodu upału. Liczba ofiar tegorocznych obchodów może wzrosnąć – nadal poszukiwane są osoby, które uznano za zaginione.

Źródło: PAP