Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Trąba powietrzna nad Tatrami. Turysta uchwycił niezwykły moment
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 21.09.2023 15:16

Trąba powietrzna nad Tatrami. Turysta uchwycił niezwykły moment

Tatry
fot.Shutterstock/Radim Salsa/Facebook

Niebezpieczna pogoda w Tatrach. W sieci pojawiły się zdjęcia trąby powietrznej zrobione po słowackiej stronie gór. Autor zdołał uchwycić to zjawisko przyrodnicze, gdy znajdował się w schronisku. 

Na fotografiach widać w dole oświetlone miasta, a w pobliżu szczytów szalejący, groźnie wyglądający lej. 

Zdjęcia zrobiono z najwyżej położonego, całorocznego schroniska

Lej pojawił się w pobliżu schroniska Téryego, w słowackiej części Tatr Wysokich, na granicy Doliny Małej Zimnej Wody i Doliny Pięciu Stawów Spiskich. To najwyżej położone, całoroczne schronisko w Tatrach. Obiekt znajduje się na wysokości 2015 m n.p.m. 

To właśnie podczas pobytu tam fotografowi udało się dostrzec mini trąbę powietrzną. Z opisu wynika, że zdjęcia zostały wykonane 19 września. 

Złowrogie zjawisko po słowackiej stronie Tatr

Zdjęcia trąby powietrznej w Tatrach można zobaczyć na profilu Aktualne warunki w górach. Ich autorem jest Lukas Sutarik.

Na zamieszczonych fotografiach widać zjawisko, które wprawiło w osłupienie wielu internautów. Publikację na profilu opatrzono krótkim opisem: „ Mini trąba powietrzna w Tatrach Słowackich”. 

Jak powstaje trąba powietrzna?

Trąba powietrzna to wirująca gwałtownie kolumna powietrza. Powstaje, gdy spotkają się ze sobą dwa prądy powietrza: ciepły i zimny. 

Ciepłe powietrze znajduje się początkowo niżej. Później zimne powietrze opada, a ciepłe – przesuwa się do góry. To z kolei doprowadza do powstania napędzającego się wiru i uformowania trąby powietrznej. Zjawisko występuje na każdym kontynencie, poza Antarktydą. Lej trąby powietrznej może osiągać nawet 4 km szerokości.

W lipcu po polskiej stronie Tatr, w okolicach Szaflar i Nowego Targu, zaobserwowano właśnie lej kondensacyjny. Wcześniej Łowcy Burz informowali o możliwości wystąpienia w tym rejonie trąby powietrznej.

Tagi: Góry Tatry