Turysci.pl
Tony Halik i Elżbieta Dzikowska

Fot. wikimedia.commons/ Elżbieta Dzikowska/ Public domain

Tony Halik zostawił ukochanej kopertę. Miała ją spalić po jego śmierci, ale zajrzała do środka i zamarła

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Tony Halik znany jest powszechnie jako podróżnik, lecz niewiele osób wie, że był żołnierzem. Później jego kariera zależała od jednej decyzji. Podjął ryzyko, by móc robić to, co kochał najbardziej - zwiedzać świat.

Tony Halik, zanim poznał Elżbietę Dzikowską, miał już żonę oraz karierę wojskową za sobą. W czasie wojny najpierw należał do Luftwaffe, a gdy wysłano go do Francji w 1944 r., zdezerterował z Wehrmachtu i przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Następnie przyłączył się do 4. dywizji piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie, w 1946, wziął ślub z Pierrette Andrée Courtin. Został odznaczony francuskim Krzyżem Wojennym i Medalem za Wojnę 1939–1945 r.

Tony Halik lubił pracę z kamerą i podróże

Z Elżbietą Dzikowską prowadził wiele programów telewizyjnych, np. Tam, gdzie pieprz rośnie, Tam, gdzie rośnie wanilia, Tam, gdzie pachnie eukaliptus oraz Pieprz i wanilia. Poznali się w 1974 r. i zostali razem do jego śmierci w 1998 r. Wspólnie podróżowali, pisali książki i nagrywali filmy dokumentalne. Jeszcze przed śmiercią przekazał ukochanej kopertę, którą miała spalić, gdy on odejdzie. Dzikowska postanowiła sprawdzić, co kryje się w środku, lecz nie mogła spodziewać się takich dokumentów.

Postanowiła, że nie spełni woli zmarłego i nie zniszczy dowodów na jego przeszłość. W kopercie znalazła dokumenty z czasów, kiedy współpracował z ruchem oporu. Były to same pochwały świadczące o jego dzielnej postawie na wojnie. Halik, zanim rozpoczął karierę podróżniczą, musiał się "dogadać" z władzami PRL. To właśnie wtedy miał zgodzić się na współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa.

O przeszłości partnera dowiedziała się po jego śmierci

Elżbieta Dzikowska przyznała, że nie wiedziała o układach z SB. Miała jednak pewność, że władze nie skorzystały na wiedzy podróżnika, któremu nie zależało na zdobywaniu informacji, które chciała poznać partia.

- Nic nie wiedziałam o tym, że Tony zgodził się na współpracę. Ale to, że niewiele mógł mieć służbom do powiedzenia, to akurat prawda. [...] Wypytywali go o stosunki handlowe Meksyku z Chinami. Kiedy okazało się, że nie jest dla nich przydatny, dali mu spokój - mówiła Elżbieta Dzikowska.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Źródło: Pikio, Wikipedia

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Na topie

Wakacje bez tłumów? We Włoszech to niemożliwe. Do Rzymu masowo wrócili turyści

Czytaj więcej >

Na topie

LOT uruchamia nowe kierunki. Lada dzień pierwsze rejsy

Czytaj więcej >

Na topie

Stewardessa zdradza 5 najbardziej znienawidzonych nawyków pasażerów

Czytaj więcej >

Na topie

Jak oszczędzić na dodatkowym bagażu w samolocie? TikTokerka pokazała prosty sposób

Czytaj więcej >

Na topie

Zagraniczni turyści rezygnują z podróży do Polski. Dane są dramatyczne

Czytaj więcej >

Na topie

Dobry procesor w laptopie gamingowym – czyli jaki?

Czytaj więcej >