Turysci.pl
Tony Halik i Elżbieta Dzikowska

Fot. wikimedia.commons/ Elżbieta Dzikowska/ Public domain

Tony Halik zostawił ukochanej kopertę. Miała ją spalić po jego śmierci, ale zajrzała do środka i zamarła

2 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Tony Halik znany jest powszechnie jako podróżnik, lecz niewiele osób wie, że był żołnierzem. Później jego kariera zależała od jednej decyzji. Podjął ryzyko, by móc robić to, co kochał najbardziej - zwiedzać świat.

Tony Halik, zanim poznał Elżbietę Dzikowską, miał już żonę oraz karierę wojskową za sobą. W czasie wojny najpierw należał do Luftwaffe, a gdy wysłano go do Francji w 1944 r., zdezerterował z Wehrmachtu i przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Następnie przyłączył się do 4. dywizji piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie, w 1946, wziął ślub z Pierrette Andrée Courtin. Został odznaczony francuskim Krzyżem Wojennym i Medalem za Wojnę 1939–1945 r.

Tony Halik lubił pracę z kamerą i podróże

Z Elżbietą Dzikowską prowadził wiele programów telewizyjnych, np. Tam, gdzie pieprz rośnie, Tam, gdzie rośnie wanilia, Tam, gdzie pachnie eukaliptus oraz Pieprz i wanilia. Poznali się w 1974 r. i zostali razem do jego śmierci w 1998 r. Wspólnie podróżowali, pisali książki i nagrywali filmy dokumentalne. Jeszcze przed śmiercią przekazał ukochanej kopertę, którą miała spalić, gdy on odejdzie. Dzikowska postanowiła sprawdzić, co kryje się w środku, lecz nie mogła spodziewać się takich dokumentów.

Postanowiła, że nie spełni woli zmarłego i nie zniszczy dowodów na jego przeszłość. W kopercie znalazła dokumenty z czasów, kiedy współpracował z ruchem oporu. Były to same pochwały świadczące o jego dzielnej postawie na wojnie. Halik zanim rozpoczął karierę podróżniczą, musiał się "dogadać" z władzami PRL. To właśnie wtedy miał zgodzić się na współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa.

O przeszłości partnera dowiedziała się po jego śmierci

Elżbieta Dzikowska przyznała, że nie wiedziała o układach z SB. Miała jednak pewność, że władze nie skorzystały na wiedzy podróżnika, któremu nie zależało na zdobywaniu informacji, które chciała poznać partia.

- Nic nie wiedziałam o tym, że Tony zgodził się na współpracę. Ale to, że niewiele mógł mieć służbom do powiedzenia, to akurat prawda. [...] Wypytywali go o stosunki handlowe Meksyku z Chinami. Kiedy okazało się, że nie jest dla nich przydatny, dali mu spokój - mówiła Elżbieta Dzikowska.

Źródło: Pikio, Wikipedia

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >