Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > To tam siedziała słynna "Beata z Albatrosa". "Zielone płuca Polski" przyciągają turystów nawet poza sezonem
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 27.01.2024 08:25

To tam siedziała słynna "Beata z Albatrosa". "Zielone płuca Polski" przyciągają turystów nawet poza sezonem

Miasto
Fot. shutterstock_Shevchenko Andrey

Dziś jest jednym z ulubionych uzdrowisk na Mazurach. Kuracjusze zjeżdżają się tam z całej Polski. Dzięki temu, że miasto otacza Puszcza Augustowska, a także liczne jeziora, tamtejsze powietrze silnie nasycone jest eterycznymi olejkami. Te wydzielają głównie drzewa iglaste, czyli sosny i świerki. Oprócz zdrowotnych aspektów Polacy udają się tam także w celu zwiedzania, bowiem zabytków jest tam całkiem sporo.

Augustów skradnie serce każdego, szczególnie zwolenników wycieczek, podczas których oprócz relaksu i spokoju, możemy ciekawie wykorzystać czas wolny. 

Z tego słynie piękny Augustów. Dlaczego warto się tam wybrać?

Choć nazwę miasta Augustów słyszał każdy, to nie wszyscy wiedzą gdzie dokładnie się znajduje. Miasto leży w północno-wschodniej części kraju na terenie województwa podlaskiego. Znajduje się na Równinie Augustowskiej i otacza je wspaniała puszcza Augustowska oraz siedem jezior, to są: Białe Augustowskie, Rospuda Augustowska, Necko, Sajno, Sajenko, Studziennicze, Sajenek. Przeważająca część terenu to puszcza i zbiorniki wodne.

Augustów, leżące na Suwalszczyźnie nazywane jest zielonymi płucami Polski i słynie z przepięknych zielonych terenów i wód. Tam po prostu warto się wybrać dla zdrowia. Stanowi także idealną bazę wypadową na Litwę. Znajduje się tam przez wielu polecane Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów oferujące wiele zabiegów pozytywnie wpływających na samopoczucie. 

Atrakcje w Augustowie. Co można zwiedzić?

W Augustowie znajduje się przynajmniej kilka ciekawych atrakcji. To m.in. Muzeum Ziemi Augustowskiej, Kanał Augustowski czy Goła Zośka, czyli półwysep położony w połowie północno-wschodniego brzegu jeziora Rospuda Augustowska, gdzie można podziwiać rzeźbę w postaci nagiej kobiety.

Augustów to świetne miejsce na weekend, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, ponieważ to właśnie wtedy rejs statkiem lub katamaranem po Kanale Augustowskim stanowi jedną z lepszych atrakcji. Spacerować można tam do woli, poznając historię miasta wraz z zabytkowymi obiektami. Miasto jest spore i wiele atrakcji rozrzuconych jest w różnych miejscach, do tego niektóre są nieoznakowane. Warto więc rozważyć obecność przewodnika.

Wśród innych wartych zobaczenia atrakcji są: Rynek Zygmunta Augusta z pomnikiem-kolumną, historyczny szlak grodzieński, Kanał Bystry, Bazylikę Mniejszą, budynek i park wokół Starej Poczty, Śluza Przewięź, Muzeum Kanału Augustowskiego oraz Wigierski Park Narodowy. 

Turyści nie mają o tym pojęcia. Ciekawostki miasta Augustów

Augustów to miasto królewskie, a zarazem romantyczne. Według legendy to właśnie tam miała miejsce pierwsza randka króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Na pamiątkę tejże schadzki król rozporządził, by założyć miasto, które nazwie swoim imieniem. Inna legenda dotycząca założenia miasta Augustów brzmi, że król podczas polowania zabłądził w Puszczy i schronienia udzielił mu mieszkaniec tamtejszych terenów.

Faktem jest z kolei, że król rzeczywiście zachwycił się tym miejscem i postanowił założyć miasto. 17 maja 1557 r. Augustów otrzymało prawa miejskie magdeburskie. Swoją nazwę i herb zawdzięcza ostatniemu królowi z dynastii Jagiellonów.