Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > To pałac polskiego Kopciuszka. Niewielu turystów zna jego historię
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 11.02.2024 17:15

To pałac polskiego Kopciuszka. Niewielu turystów zna jego historię

Pałac
shutterstock_Bartlomiej-Witkowski, Chawranphoto

Kolejna perełka na mapie kraju, o której nie każdy Polak słyszał. Ten pałac niczym z filmu o księżniczce wprost zachwyca i skrywa nietypową historię. Arystokrata kupił go dla swojej żony Joanny, której w dzieciństwie życie nie rozpieszczało. Wszystko się jednak zmieniło, kiedy ta trafiła pod opiekę pewnego bogacza i otrzymała ogromny majątek.

Inspirująca historia i zabytkowy budynek wprost przyciąga. Warto się tam wybrać, szczególnie że pałac z roku na rok niszczeje i prędzej czy później popadnie w ruinę. 

Zachwycający pałac w Kopicach na Śląsku

Śląsk to kraina słynąca głównie z zamków i pałaców. To właśnie tam w Kopicach w powiecie brzeskim znajduje się pałac z XIX wieku. Wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego, w stylu neogotyckim oczaruje każdego miłośnika architektury. W skład obiektu wchodzi park z kaplicą grobową Schaffgotschów oraz folwark.

Pałac wzniesiono w 1783 roku w miejscu dawnej siedziby rycerskiej, a w 1859 roku kupił go Hans Ulrich von Schaffgotsch z myślą o stworzeniu rezydencji, w której zamieszka ze swoją żoną, Joanną. Pałac przebudowano, a na zewnątrz powstał ogród, folwark i niemal 70-hektarowy park krajobrazowy. Przy budowli znajduje się też 10 stawów, przez co nazywany jest Pałacem na Wodzie. 

Historia śląskiego Kopciuszka

Trzeba przyznać, że pałac robi ogromne wrażenie, natomiast równie ciekawa jest historia kobiety, która go zamieszkiwała. Smutna, choć z pięknym finałem. Joanna Grycik jako mała dziewczynka przedwcześnie straciła swojego ojca. Niedługo później została porzucona przez matkę, która ponownie wyszła za mąż. Nowy partner zgodził się, by ta zabrała ze sobą tylko jedną córkę spośród dwóch. Wybrała starszą, a małą Joanną zaopiekował się niejaki Karol Godula, który to świetnie radził sobie w górnośląskim przemyśle.

Z powodu choroby mężczyzna zmarł. W Joannie przez lata dostrzegał jednak potencjał i zapisał jej swój cały majątek. Rodzina kwestionowała testament, jednak nikt nie był w stanie odebrać jej do niego praw. Po jakimś czasie wyszła za mąż za Hansa Schaffgotscha. Wspólnie prowadzili biznesy i mnożyli majątek przepisany Joannie. W końcu Hans zakupił pałac i razem stworzyli jedną z najznakomitszych rezydencji na całym Śląsku.

Czy można zwiedzać pałac w Kopicach?

Obecnie sam pałac nie jest udostępniony dla zwiedzających. Nie oznacza to jednak, że można udać się na spacer po tamtejszym parku. Wprawdzie nie jest on utrzymany w dobrym stanie, jednak robi to swego rodzaju klimat i sprawia, że miejsce wydaje się naprawdę wyjątkowe. W czasie spaceru można natknąć się na pozostałości Świątyni Dumania, Kaplicy Grobowej lub pruskiej Kolumny Zwycięstwa.

Będąc w Kopicach warto także udać się do Mauzoleum rodziny Schaffgotschów. Znajduje się ono niedaleko kościoła parafialnego. W 2020 roku w wyremontowanym budynku ponownie pochowano Joannę i Hansa Ulricha, których ciała sprofanowano w 1945 roku i rozrzucono w masowej mogile.