Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > To dlatego okna w samolocie muszą być odsłonięte. Koniec odwiecznej zagadki
Magda Antoł
Magda Antoł 14.05.2023 16:03

To dlatego okna w samolocie muszą być odsłonięte. Koniec odwiecznej zagadki

Okno w samolocie
Fot. Pixabay

Niejednokrotnie lecąc samolotem, słyszeliście różne komunikaty podawane przez załogę. Jednym z nich jest prośba o podniesienie rolet z okien. Dlaczego jest to takie ważne?

Podnoszenie rolet może wydawać się błahą prośbą ze strony załogi. W końcu, co złego może się stać, gdy nie posłuchamy komunikatu i zostawimy okna zasłonięte? Okazuje się, że odsłonięte okna mogą być bardzo pomocne.

Robimy to dla bezpieczeństwa podczas startu i lądowania

Według informacji przedstawionych na blogu lotniska Amsterdam-Schiphol odsłanianie rolet przed startem i po lądowaniu jest związane z bezpieczeństwem pasażerów. 

Podnosząc rolety do góry, dajemy załodze możliwość zapoznania się z sytuacją. Jeśli miałoby miejsce niebezpieczne zdarzenie, np.: pożar silnika, to stewardzi i stewardessy dużo szybciej przygotują plan ewakuacyjny. Muszą być pewni, że wszyscy bezpiecznie skorzystają z wyjść awaryjnych. Już samo upominanie pasażerów o zastosowanie się do poleceń zabiera cenne sekundy niezbędne przy ratowaniu ludzkiego życia.

Odsłonięte okna w samolotach przydają się też pasażerom

Pasażerowie również mogą skorzystać na słuchaniu poleceń. Odsłaniając okna, łatwiej przyzwyczajamy nasz wzrok do światła na zewnątrz. Dzięki temu nie zostaniemy nagle oślepieni i otumanieni światłem słonecznym, a nasze reakcje staną się dużo szybsze. Także z tego samego powodu światła w kabinie są przyciemnione podczas startu i lądowania.

Jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać w trakcie lotu?

Wszystko sprowadza się do tego, czy pasażerowie słuchają komunikatów wydawanych przez załogę samolotu. Do najbardziej prawdopodobnych niebezpieczeństw należą:

  • niedomknięte schowki, z których może wylecieć cięższy bagaż i spaść na jednego z pasażerów,
  • palenie papierosów na pokładzie, co może doprowadzić do pożaru łatwopalnych części samolotu,
  • umieszczenie bagażu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, np.: w kabinie awaryjnej, gdzie trzymane są przedmioty niezbędne do ratowania zdrowia i życia.

Źródło: mirror.co.uk, kanał YouTube Życie Stewardessy

Wizz Air jednak poleci z Radomia? Jest nawet wstępna lista kierunków
Wizz Air
Pod koniec kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie lotniska w Radomiu. Szacuje się, że ten port lotniczy rocznie będzie obsługiwał ok. 3 mln pasażerów. Dotychczas oficjalnie nie ogłoszono żadnego lotu popularnymi w Polsce liniami Wizz Air. Według ostatnich doniesień, węgierski przewoźnik poleci niedługo z Radomia. - Naprawdę rozmawiamy i to jest coś, czego nie mogłabym na przykład powiedzieć pół roku temu. W dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani lotami z Radomia i myślimy o tym lotnisku jako o uzupełnieniu naszej oferty z Lotniska Chopina, bo z Warszawy nie mamy zamiaru się wyprowadzać. To będzie więc dodatkowe oferowanie z naszej strony, ale aby tak się stało, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki - powiedziała w rozmowie z Mariuszem Piotrowskim z portalu Fly4free.pl Evelyn Jeckel, dyrektor ds. siatki połączeń linii Wizz Air. 
Czytaj dalej
To miał być wakacyjny hit od Wizz Aira. Loty do ulubionego kraju Polaków odwołane
Wizz Air
Wizz Air w ostatnich tygodniach zaskoczył podróżnych w całej Europie. Przewoźnik rozpoczął bowiem ekspansję na innych kontynentach. Niestety huczne zapowiedzi zweryfikowało życie. Kilka ciekawych tras zostało właśnie zamkniętych.W styczniu Wizz Air po wielu miesiącach starań ogłosił otwarcie aż 11 nowych tras do Turcji. Pasażerowie mieli tam latać m.in. z Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Rumunii. Niestety kilka tras z ostatniego z tych krajów zostało właśnie zamkniętych.
Czytaj dalej