Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 23.05.2024 11:40

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie

Kreta
Fot. DaLiu / Shutterstock

Grecji nie da się nie kochać - to trzeba powiedzieć głośno. Nie tylko widoki, nie tylko błękitne wody, nie tylko przepyszne jedzenie, ale także grecki styl życia działa jak magnes na turystów. Wybór najpiękniejszej greckiej wyspy to nie lada wyzwanie, gdyż każda z nich jest niepowtarzalna. Jednak dziś przybliżymy taką, która od lat jest numerem jeden w sercach wielu Polaków.
 

Greckie kefi

Charakter Grecji trzeba poczuć. To nie tylko zapierające dech w piersiach widoki i cudowny, śródziemnomorski klimat. Grecja to styl życia. Podróżując tam, przenosimy się do zupełnie innego świata, który szczególnie dla nas, Polaków żyjących w zabieganych, stresujących czasach, stanowi swoiste “oderwanie” od szarej rzeczywistości.

Czytaj więcej:  Ten lotniskowy trik musi znać każdy Polak. Zaoszczędzisz setki złotych!

Sposób bycia Greków przez lokalnych mieszkańców jest opisywany mianem greckiego kefi (κέφι), słowem, dla którego ciężko jest znaleźć polski odpowiednik. Jednak oznacza ono ogólny stan radości, swobody, zabawy i braku pośpiechu. Słowo nie ma jednej, konkretniej definicji i zdecydowanie łatwiej poczuć niż wyjaśnić. Wystarczy popatrzeć na nigdzie niespieszących się, roześmianych, biesiadujących Greków. Ten stan, który towarzyszy uśmiechniętym  mieszkańcom Grecji to właśnie kefi!
 

Najczęściej wybierana grecka wyspa

Aby przenieść się do greckiego świata, Polacy najczęściej wybierają Kretę - jedną z piękniejszych lokalnych wysp. W 2023 roku wyspę odwiedziło niemal 5 milionów turystów. Biorąc pod uwagę atrakcje na miejscu, nie wywołuje to żadnego zdziwienia. 

Kretę w ubiegłym roku odwiedziło najwięcej turystów z Niemiec, zaraz po nich, drugie miejsce zajęli Brytyjczycy, potem kolejno Francuzi, Holendrzy i na piątym miejscu pod względem liczby turystów uplasowali się właśnie Polacy.

Co warto zobaczyć na Krecie?

Lista atrakcji tej przepięknej greckiej wyspy jest niekończąca się, jednak bez dwóch zdań jednym z miejsc  “top of the top” Krety jest Elafonisi - plaża z bajecznie wyglądającym, różowym piaskiem. Efekt różowej plaży powodują, zmieszane z ziarenkami piasku, pokruszone czerwone koralowce. Może przy plaży jest wyjątkowo płytkie, a widoki są dosłownie jak z bajki!

W rankingu najpiękniejszych miejsc wyspy nie może zabraknąć Laguny Balos. Bezkres krystalicznej, turkusowej wody i niemal dziewiczy, nietknięty przez człowieka krajobraz wybrzeża sprawia, że jest to jedno z częściej wybieranych miejsc na wycieczki statkiem w sezonie. Magia tego miejsca jest niesamowita.

Nie można także nie wspomnieć o Wąwozie Samaria. To miejsce zdecydowanie dla miłośników górskich wędrówek. Jest położone w południowo-zachodnich rejonach wyspy i jest najdłuższym wąwozem w Europie. Liczy on 18 kilometrów długości! 
Na listę zachwycających dzieł natury wpisują się bez dwóch zdań także Wodospady Argyroupolis, położone w otoczeniu bujnej roślinności wywołują niesamowite wrażenia!

Aby nacieszyć oczy lokalną architekturą, warto wybrać się także do stolicy wyspy - Heraklionu, warte uwagi jest także przepełnione Stare Miasto w Rethymnonie, a także odłączona od lądu Krety mała wysepka z fortecą - Spinalonga. To jednak tylko niewielki ułamek atrakcji, jakie znajdziemy na miejscu, aby odwiedzić je wszyskie, warto zaplanować w tym miejscu dłuższy urlop!