Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > To będzie koniec limitu płynów w bagażu. Rewolucja na pierwszym lotnisku w Polsce
Natalia Księżak
Natalia Księżak 31.08.2023 08:22

To będzie koniec limitu płynów w bagażu. Rewolucja na pierwszym lotnisku w Polsce

lotnisko warszawa
Fot.Klaudia Zawistowska

Ograniczona możliwość przewożenia płynów, napojów i kosmetyków jest największym utrapieniem turystów podróżujących liniami lotniczymi. Wydaje się jednak, że nadchodzi kres znienawidzonych butelek o pojemności 100 mililitrów. 

Ostatnio coraz głośniej mówi się o możliwości zniesienia limitu płynów w bagażu podręcznym. Taką opcję zamierza wprowadzić także jeden z głównych portów lotniczych w Polsce, choć robi to po cichu.

Koniec limitu płynów w bagażu podręcznym jest blisko

Podobny sposóbna kontrolę płynów w bagażu podręcznym pasażerów wprowadziły już inne europejskie lotniska. Specjalne urządzenia pojawiły się m.in. w Helsinkach, na lotniskach w Irlandii czy lotnisku London City.

Wielka Brytania zamierza być pierwszym krajem, który całkowicie zniesie limity płynów.  Do połowy przyszłego roku nowoczesne skanery mają być zainstalowane na wszystkich dużych lotniskach na wyspach.  

Warszawskie lotnisko testuje nowoczesne skanery bagażu

Teraz, do grona pionierów w tej technologii, dołącza również pierwszy port lotniczy w Polsce. Lotnisko Chopina testuje nowe urządzenia kontrolne od lipca do września, choć wcale się tym nie chwali. 

Warszawskie lotnisko przymierza się do ich zakupu takich urządzeń, choć przedstawiciele portu tłumaczą w rozmowie z serwisem Fly4free.pl, że na ostateczne decyzje trzeba będzie jeszcze poczekać. 

“Po przeprowadzonych testach zostanie oceniona dokładna przepustowość urządzenia. Jednocześnie już teraz można stwierdzić, że urządzenie w fazie testów wykazuje się wyższą przepustowością niż urządzenia do tej pory stosowane na Lotnisku Chopina” – mówi w rozmowie z Fly4free.pl Piotr Rudzki z biura prasowego PPL.

Kiedy przestanie obowiązywać limit płynów na Lotnisku Chopina?

Lotnisko Chopina od początku lipca testuje nowoczesne urządzenie EDSCB do kontroli bagaży kabinowych. System zlokalizowany jest w strefie kontroli bezpieczeństwa AB. Korzystający z niego pasażerowie nie muszą wyjmować ze swoich bagaży urządzeń elektronicznych, za wyjątkiem urządzeń typu powerbank.

“W przypadku wprowadzenia na liniach kontroli bezpieczeństwa urządzeń EDSCB limity płynów w bagażu podręcznym nie będą obowiązywać. Do czasu ewentualnego wprowadzenia nowych urządzeń Lotnisko Chopina nie planuje zmieniać obowiązujących limitów dopuszczonych płynów, żeli i aerozoli” – dodaje w rozmowie z Fly4free.pl Rudzki.