Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Od 15 stycznia obowiązkowe testy na COVID-19 do UK. Jest oficjalna wiadomość na stronie rządowej
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 13.01.2021 08:08

Od 15 stycznia obowiązkowe testy na COVID-19 do UK. Jest oficjalna wiadomość na stronie rządowej

test na koronawirusa będzie obowiązkowy
Fot. pixabay/EduSantosDG

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zasady obowiązują obecnie w Wielkiej Brytanii

  • Co się zmieni 15 stycznia

  • Kto nie musi robić testów

Wielka Brytania zmaga się z drugą falą pandemii, która zmusiła władze do ogłoszenia lockdownu. Przekroczenie granicy wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny, a już za dwa dni będzie zależne także od negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Test na koronawirusa i kwarantanna

Obecnie, aby wjechać na teren Wielkiej Brytanii, musimy poddać się 10-dniowej kwarantannie oraz podać miejsce pobytu w pierwszych 14 dniach po przylocie. Zwolnieni z tego obowiązku są obywatele państw, które zostały uznane za bezpieczne z punktu widzenia epidemii. Kwarantannę można zakończyć wcześniej, jeśli w piątym dniu pobytu testy nie wykażą obecności koronawirusa (trzeba je samemu opłacić).

W momencie, gdy w Anglii pojawił się nowy szczep koronawirusa, wiele państw zawiesiło międzynarodowe połączenia lotnicze z Wyspami Brytyjskimi. Teraz Brytyjczycy obawiają się kolejnych mutacji i chcą zablokować napływ chorych z zagranicy.

W Anglii podjęto już decyzję i od godziny 4 rano 15 stycznia trzeba będzie przedstawić negatywny wynik testu na granicy. Walia i Szkocja już zadeklarowały chęć zmian, jednak nie podano jeszcze dokładnego terminu.

Bez negatywnego wyniku testu nie wejdziemy na pokład

Rząd potwierdził datę wejścia w życie przepisów we wtorek rano, po ogłoszeniu planów w zeszłym tygodniu. Pasażerowie będą musieli zrobić sobie test nie wcześniej niż 72 godziny przed odlotem samolotem, pociągiem lub promem i przedstawić dowody negatywnego wyniku przewoźnikowi, który ma obowiązek odmówić wejścia na pokład osobom, które go nie mają.

Fot. Test na koronawirusa będzie obowiązkowy/ unsplash.com/ Prasesh Shiwakoti

Standardy testów nie zostały jeszcze określone, ale będą to głównie testy PCR i serologiczne testy przepływu bocznego. Wszystkie informacje znajdą się na stronie internetowej rządu Wielkiej Brytanii.

Zasady będą miały zastosowanie również wobec obywateli Wielkiej Brytanii, którzy w przypadku pozytywnego wyniku testu będą musieli pozostać za granicą i przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących samoizolacji.

Mandat będzie wysoki

Dzieci do 11 roku życia, przewoźnicy oraz podróżni z krajów, w których nie ma infrastruktury do przeprowadzania testów, nie będą musieli mieć ze sobą potwierdzenia negatywnego wyniku. Za brak zaświadczenia o negatywnym wyniku grodzi mandat karny w wysokości 500 funtów (ok. 2,5 tys. zł).

Obecnie w Wielkiej Brytanii trwa twardy lockdown. Mieszkańcom wolno opuszczać dom tylko wtedy, gdy idą do pracy, na zakupy czy do lekarza. Zamknięte pozostają restauracje i większość lokali usługowych.

To wyjątkowo niekorzystny czas dla turystyki. Odradzamy podróży do Wielkiej Brytanii, jeśli nie jest ona konieczna. Nie ma możliwości zwiedzania czy znalezienia noclegu, więc lepiej poczekać do lata, gdy sytuacja się uspokoi i będzie można niemal bez przeszkód dotrzeć w każde miejsce.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: The Guardian