test na koronawirusaFot. pixabay.com/biblioteka publiczna

Już jest. Pierwszy kraj w Europie, który znosi testy i kwarantannę dla podróżnych. Choć jest jeden warunek

Test na koronawirusa jest popularnym kryterium przy przekraczaniu granic państwa. Dobrą wiadomością jest, że właśnie jeden kraj z nich zrezygnował. Cypr postawił jednak inny warunek - jest nim szczepionka. Jak poinformował rząd, tylko osoby zaszczepione będą mogły przekroczyć granicę bez testu i kwarantanny. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w UE.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zasady podczas wjazdu na Cypr
  • kiedy państwo wprowadzi nowe zasady
  • jakie kryteria przyjmuje Cypr dla podróżnych

Test na koronawirusa i obowiązkowa kwarantanna - są to środki, które podjęły władze Cypru przy przekraczaniu granicy w związku z pandemią koronawirusa. Zapowiedziały już jednak rezygnację z nich, pod warunkiem szczepienia na Covid-19.

Test na koronawirusa nie będzie już koniecznością

Władze Cypru poinformowały, że już od początku marca 2021 r. osoby, które zaszczepią się na koronawirusa, nie będą musiały okazywać na lotnisku negatywnego wyniku testu ani poddawać się obowiązkowej kwarantannie.

- Spodziewamy się, że dzięki temu planowi linie lotnicze będą wykonywały więcej lotów na Cypr, czego efektem będzie zwiększona liczba pasażerów - ogłosił kilka dni temu Yannis Karousos, minister transportu Cypru.

Podróżni, którzy nie poddadzą się szczepieniu zostaną podzieleni na grupy, zgodnie z kierunkiem, z którego przybywają. Państwa, których obywatele będą chcieli odwiedzić wyspę, będą pogrupowane na trzy kategorie: zieloną, żółtą/pomarańczową i czerwoną.

Według informacji przekazanych przez "Cyprus Mail", obywatele państw "zielonych" będą mieli możliwość przylotu na Cypr bez konieczności wykonywania testu i poddawania się kwarantannie. Z kolei podróżni ze strefy "żółtej" będą wpuszczane tylko na podstawie negatywnego testu na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem.

Obywatele państw "czerwonych" będą zobowiązani do wykonania dwóch testów - pierwszego na 72 godziny przed wylotem, a drugiego po wylądowaniu na Cyprze.Test na koronawirusa jest obowiązkowy również w innym państwie, które właśnie ogłosiło przedłużenie restrykcji na święta.

Powstanie również dodatkowa kategoria określana przez władze jako "szara", zwana również "kategorią specjalnego zezwolenia". Pasażerowie przybywający z niej będą zobowiązani nie tylko do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, ale również samodzielnie izolować się po przylocie zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia.

Państwa mają być przypisywane do kategorii na podstawie raportu przygotowywanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), czyli tego samego, na podstawie którego Polska ustala zakaz lotów. W przypadku krajów, których ECDC nie raportuje, cypryjskie ministerstwo zdrowia samodzielnie dokona oceny.

Decyzja o przydziale państw do grup ma być dyskutowana przez cypryjski rząd od 15 stycznia 2021 r. "Cyprus Mail" nieoficjalnie informuje, że do pierwszych trzech kategorii trafią kraje Unii Europejskiej, EOG, Wielka Brytania, Szwajcaria, kraje z listy państw trzecich Rady UE, a także Izrael, Ukraina, Rosja, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska, Egipt i Białoruś.

Źródło: WP

Następny artykuł