rząd nowy zakazFot. turysci.pl

Zacznie obowiązywać od 9 grudnia o północy. Jest nowe rozporządzenie rządu. Przedłużają zakaz międzynarodowych lotów

Rząd opublikował właśnie rozporządzenie, które przedłuża zakaz lotów do końca roku. Z zakazu wyłączone będą jedynie niektóre miejsca na świecie, w tym m.in. państwa UE, strefy Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakim terminie obowiązywać będzie nowe rozporządzenie
  • jakie państwa zostaną nim objęte
  • jakie są kryteria przyznania zakazu

Rząd opublikował rozporządzenie, które ma wejść w życie 9 grudnia br., czyli dzień po wygaśnięciu poprzedniego. Wynika z niego, że do końca roku zostanie przedłużony zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym, z wyjątkiem m.in. państw UE, strefy Schengen oraz niektórych lotnisk w USA.

Rząd publikuje projekt kolejnego zakazu lotów

Obecny zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do Polski obowiązuje do 8 grudnia, w związku z tym nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać z dniem następnym. Tym razem będzie ono obowiązywać przez 3 tygodnie, czyli do 31 grudnia.

- Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym (dop. red. - 8 grudnia) terminie - czytamy w projekcie rozporządzenia zamieszczonym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w BIP RM.

Do tej pory ograniczenie dotyczyło dziewięciu państw. Chodzi o: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, Stany Zjednoczone Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork. Niektóre państwa apelują jednak o ograniczenie podróży z powodów innych niż koronawirus.

Według najnowszego rozporządzenia, z zakazu tego wyłączone są państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen oraz – w odniesieniu do USA – stany Illinois i Nowy Jork.

Zakazem lotów nie zostały objęte również państwa, które zdeklarowały wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Ponadto, zakaz nie jest stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie. Inne wyjątki można znaleźć w rozporządzeniu.

Jak wynika z opublikowanego rozporządzenia, kryterium wprowadzenia najnowszego zakazu lotów wprowadzane jest na podstawie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

W rozporządzeniu czytamy, że przewiduje ono zakaz lądowania na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji, samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440.

Źródło: Onet, WP, Wprost

Następny artykuł