Turysci.pl

Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Ten wyspiarski kraj oszukuje diabła i rozkochuje w sobie turystów. Można tu spędzić tanie wakacje

19 Maja 2023

Autor tekstu:

Klaudia Zawistowska

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a ty nadal nie zaplanowałeś wyjazdu? Mamy idealną propozycję. Niewielki kraj, którego powierzchnia jest nieco mniejsza od Krakowa, zaskakuje niesamowitymi widokami, morzem, szlakami trekkingowymi i historią.

O jakim kraju mowa? Malta to prawdziwy raj dla osób, które marzą o połączeniu aktywnego urlopu z chwilami odpoczynku na plażach. Co ważne, tygodniowe wakacje można zarezerwować tutaj za ok. 1500 zł od osoby. Podpowiadamy jak to zrobić.

Malta w wakacje przeżywa prawdziwe oblężenie

Malta to prawdziwy turystyczny raj niezależnie od pory roku. Dzięki położeniu między Europą a Afryką pogoda w zasadzie przez cały rok zachęca tam do aktywności. Nawet w lutym słupki rtęci przekraczają 15. kreskę, niejednokrotnie zbliżając się do 20. Lata bywają upalne, ale nie to jest wtedy największym problemem.

W sezonie malutka Malta jest dosłownie oblegana przez turystów, a znalezienie miejsca na rozłożenie ręcznika na jej kamienistych plażach bywa niezwykle trudne. Dlatego wycieczkę polecamy przed rozpoczęciem sezonu, wtedy nie jest tu jeszcze tak tłoczno. Natomiast jesienią, zimą i wiosną warunki są wprost idealne do poznawania niezwykłej historii i kultury tego zakątka Europy.

Zegary, które mają oszukać diabła i muzeum pod gołym niebem

Choć powierzchnia Malty jest nieco mniejsza od tej zajmowanej przez Kraków, kraj ten gwarantuje wiele bardzo ciekawych atrakcji. Miłośnicy zwiedzania miast powinni odwiedzić pierwszą stolicę wyspy - Mdinę, gdzie klucząc wąskimi uliczkami, można poczuć się jak w średniowieczu. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy "Gry o tron". To właśnie brama prowadząca do Mdiny została bramą wjazdową do Królewskiej Przystani, a jedne z tysięcy kolorowych drzwi zagrały wejście do "przybytku" należącego do Little Fingera. 

Nie zapomnijcie również zajrzeć do Valletty, najbardziej wysuniętej na południe stolicy Europy. Tutaj zachwyca przede wszystkim architektura i niesamowite balkony. Są one bogato ozdobione, ponieważ niegdyś świadczyły o statusie majątkowym właściciela. Miejscem wartym odwiedzenia jest również Konkatedra św. Jana. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje co prawda prawie 70 zł, ale w cenie otrzymujemy audio przewodnik (niestety nie ma polskiej wersji językowej). Uwierzcie nam, możliwość zobaczenia tego pełnego przepychu wnętrza jest warta tej ceny.

Valletta(1).jpg
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska - Valletta

Niewiele osób wie, że na Malcie znajduje się aż 365 kościołów. To jednak nie koniec ciekawostek. Na wielu z nich znajdują się bowiem dwa zegary. Uważnym obserwatorom nie umknie fakt, że jeden z nich (z reguły prawy) wskazuje błędną godzinę. Jak się okazuje, ma to być zmyłka dla diabła. Dzięki błędnej godzinie nie zdąży porwać dobrej duszy.

Malta to idealne miejsce dla aktywnych urlopowiczów

Choć zabytki Malty na długo zapadają w pamięć, to czasem warto opuścić jej centrum i skorzystać z uroków aktywnego wypoczynku. Wyspę można bowiem zwiedzać na quadach, a fragmentami opłynąć kajakiem. Zadowoleni będą również miłośnicy nurkowania. Dookoła wyspy znajduje się kilka wraków, które zostały dostosowane do potrzeb podwodnej turystyki.

Jeśli lubicie długie trekkingi, koniecznie przepłyńcie z wyspy Malta na wyspę Gozo. To tutaj w weekendy uciekają mieszkańcy dużych maltańskich miast. Czas biegnie tu wolniej, widać to nawet w największym mieście Gozo, czyli Victorii zwanej również Rabatem.

Gozo w lutym.jpg
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska - Gozo w lutym

Jednak największą atrakcją są tutejsze klify i ścieżki trekkingowe. Przemierzając wyspę, koniecznie zajrzyjcie do jezior solnych, w których z morskiej wody pozyskuje się sól. Na uwagę zasługuje również trasa Ghajn Znuber, którą dotrzecie do zatoki Golden Sands. Wiosną trasę tę porastają kwitnące kwiaty. Latem natomiast poniekąd przypomina pustynię. 

Ile kosztuje tygodniowy pobyt na Malcie?

Bilety lotnicze na Maltę w dwie strony najczęściej kosztuje ok. 700 zł. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć tańszych opcji. Np. za lot w dwie strony z Warszawy do Valletty w terminie 20-27 czerwca trzeba zapłacić ok. 450 zł. W cenie jest tylko bagaż podręczny, ale pakując się inteligentnie , w zupełności wystarczy.

Nocleg na cały tydzień można znaleźć za ok. 1,9-2,5 tys. zł za dwie osoby. Jeśli nie zależy wam na prywatnej łazience, to ceny będą zaczynały się od ok. 1,4 tys. zł za dwie osoby. Na wyspie nie polecamy wynajmować własnego auta. Wszędzie bez trudu dojedziecie komunikacją miejską, która kursuje zarówno na Malcie, jak i na Gozo. Między obiema wyspami kursują również promy.

Dom do góry nogami

Dom do góry nogami, sosnowe lasy i krzyżackie budowle. Warto się tu wybrać na urlop

CZYTAJ DALEJ
Twierdza Srebrna Góra

Nad "polską Toskanią" góruje niezwykła twierdza. To jedyna taka budowla w Europie

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Tłumy pod jedną z największych europejskich atrakcji. Trudno tu o dobre zdjęcie nawet o świcie
Czytaj więcej >

Europa

W tym kraju możesz nazwać faceta frajerem i się nie obrazi
Czytaj więcej >

Europa

To jeszcze nie koniec "afery ciastowej" w Ryanairze. Lokalne władze się oburzają, a pasażerowie słono płacą
Czytaj więcej >

Europa

Pilny apel MSZ. Odradzają podróże do najmłodszego kraju w Europie
Czytaj więcej >

Europa

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Czytaj więcej >

Europa

Szokujące odkrycie na plaży. Woda wyrzuciła na brzeg biały pojemnik z nietypową zawartością
Czytaj więcej >
Klaudia Zawistowska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Europa

Europa

Magda Antoł

Prawdziwi strongmani Tatr. Potrafią unieść na raz kilkadziesiąt kilogramów
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Ważna zmiana dla podróżujących do Chorwacji. Nowe zasady wejdą w życie na dniach
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Ceny wycieczek w górę? Popularne kierunki pod presją
Czytaj więcej >
Europa

Natalia Księżak

Przełomowa technologia na nowym europejskim lotnisku. Kontrola lotów będzie 450 km dalej
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Czytaj więcej >
Europa

Marlena Kaczmarek

Świetne wieści od polskich kolei. Miłośnicy atrakcji wodnych i gór będą zachwyceni
Czytaj więcej >