Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Ten kurort przez lata konkurował z Balatonem. Dziś Polacy odkrywają go na nowo
Natalia Księżak
Natalia Księżak 07.07.2024 08:28

Ten kurort przez lata konkurował z Balatonem. Dziś Polacy odkrywają go na nowo

Hajduszoboszlo
fot. Jana Janina/ Shutterstock

To węgierski kurort, którego sława trwa nieprzerwanie od lat. Każdego roku w wakacje to miejsce odwiedzają setki tysięcy turystów. Choć dla wielu “trąci PRL-em”, to można powiedzieć, że obecnie przeżywa drugą młodość. Na ulicach, basenach i w kawiarniach słychać język polski - nie tylko z ust turystów z naszego kraju.

Na czym polega fenomen węgierskiego kurortu? Polacy odkrywają go na nowo.

Węgierskie uzdrowisko Hajduszoboszlo

Czy do węgierskiego uzdrowiska Hajdúszoboszló  turystów przyciągają atrakcyjne ceny 
czy to tylko sentymentalne podróże? Miejsce to od lat cieszy się popularnością wśród Polaków. Lata temu podróż na Węgry była marzeniem wielu, choć niewielu mogło sobie na nią pozwolić. Popularne były  prywatne kwatery, a także korzystanie z bazy pól namiotowych, do których rodziny przyjeżdżały maluchem (Fiat 126p) z przyczepą.

Dziś miasto położone w północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej nieco się zmieniło. Inna jest infrastruktura i baza hotelowa. Nadal jednak najczęściej można tu spotkać Polaków, a także Czechów i Słowaków. 

Czy warto jechać do Hajduszoboszlo?

Historia Hajdúszoboszló jako ośrodka uzdrowiskowo-rekreacyjnego oraz spa rozpoczęła się w 1925 roku. Z Krakowa możemy samochodem dojechać tu przez Słowację w 6 godzin.

Najsłynniejsze uzdrowisko na Nizinie Węgierskiej szczyci się kompleksem basenów termalnych, SPA oraz aquaparkiem  AquaPalace. Te największe atrakcje zlokalizowane są na jednym ogromnym terenie. Sama miejscowość, choć żyje z turystyki, nie oferuje zbyt wielu atrakcji. Jest niewielki deptak, restauracje czy liczne kawiarenki. 

Ile kosztuje Aquapark w Hajduszoboszlo?

Teren Aquaparku AquaPalace faktycznie jest ogromny. Dookoła basenów na leżakach, kocykach, ręcznikach wypoczywają setki plażowiczów. Pomimo tłumów miejsce to ma swój urok. Obecnie park wodny oferuje w sumie 15 zjeżdżalni i ściankę wspinaczkową z wodospadem.W Aquaparku dostępne są różne strefy, od których uzależniona jest cena wstępu. Bilet podstawowy to 4.900 czyli około 53 złote, dla dzieci cenna jest niższa ok. 41 zł. 

W strefie VIP czeka na nas więcej miejsca, leżaki wliczone są w cenę biletów i łatwiejszy jest dostęp do basenu z borowinami.  Baza zabiegów leczniczych i spa to oferta ponad 40 różnego rodzaju przyjemności. Atrakcje i baseny na zewnątrz czynne są od maja do września.