Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Ten kraj w 2022 roku odwiedziło prawie 1,6 mln Polaków. Jesteśmy tu turystyczną potęgą
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 12.05.2023 09:03

Ten kraj w 2022 roku odwiedziło prawie 1,6 mln Polaków. Jesteśmy tu turystyczną potęgą

Bratysława
Fot. Unsplash/Nastya Dulhiier

Polacy kochają podróżować. Wiele osób decyduje się na wyjazdy z biurami podróży, ale nie unikamy również samodzielnego organizowania wyjazdów. Jak się okazuje, szczególną sympatią darzymy Słowację.

Podróże to jeden z najciekawszych sposobów na spędzanie czasu. Przed rokiem ok. 1,1 mln Polaków spędziło wakacje w Turcji. Ponad 1,5 mln wybrało się do Hiszpanii. Jest jednak kraj, który cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. Mowa o Słowacji.

Wycieczka na Słowację? W 2022 roku wybrało ją prawie 1,6 mln Polaków

Narodowe Slovakia Travel postanowiła niedawno podsumować wyniki turystyczne za 2022 rok. Z udostępnionych danych wynika, że kraj ten zaczął odrabiać pandemiczne straty, choć do wyników z 2019 roku jest jeszcze daleko. 

Słowację bardzo chętnie odwiedzają Polacy. Przed rokiem jej urokami cieszyło się aż 1 594 148 turystów z naszego kraju. Jest to wzrost o 220 proc. w stosunku do 2021 roku, ale równocześnie spadek o 21 proc. w porównaniu do 2019 roku. Dodajmy również, że Polacy są "drugą siłą" słowackiej turystyki.

Na Słowację podróżujemy zimą i latem

Zaskoczeniem nie powinny być miesiące, w których najchętniej wybieramy się na Słowację. Z opublikowanych danych wynika, że jest to lipiec i sierpień. Wyjaśnienie jest dość proste - Słowacy mogą pochwalić się bardzo ciekawymi szlakami górskimi, i to nie tylko w Tatrach. Dodatkowo w wielu miejscach można wędrować z psem, co po polskiej stronie nie jest zbyt częste.

Większy ruch polskich turystów na Słowacji odnotowano również w lutym. To również nie jest zaskoczeniem, ponieważ kraj ten oferuje świetne warunki do uprawy narciarstwa. Na korzyść wielu stoków wpływa również niewielka odległość od granicy z Polską.

Polacy rezerwują coraz więcej noclegów

W 2022 roku Polacy spędzili na Słowacji 430 947 nocy. W porównaniu do 2021 roku stanowi to wzrost aż o 233 proc. Równocześnie jest jednak wynikiem słabszym o 26 proc. od tego z 2019 roku. 

Źródło: Wasza Turystyka