Turysci.pl Świat Tej nocy koniecznie spójrz w niebo. Superksiężyc nad Polską. Doświadczysz czegoś niesamowitego
fot. canva/ wenutphoto

Tej nocy koniecznie spójrz w niebo. Superksiężyc nad Polską. Doświadczysz czegoś niesamowitego

17 sierpnia 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W dobrych warunkach pogodowych Księżyc widać każdej nocy, jednak w najbliższych dniach ujrzymy go w zupełnie innym wydaniu. Lada moment Superksiężyc znajdzie się najbliżej Ziemi i rozbłyśnie swoim pełnym blaskiem. Warto zerkać w niebo, bo spektakularne zjawisko astronomiczne nad naszymi głowami będzie doskonale widoczne.

Spektakularne zjawisko na polskim niebie

Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują na to, że szczyt aktywności Perseidów , czyli letniego deszczu meteorów dobiega końca. W nocy z 12 na 13 sierpnia mogliśmy podziwiać migoczący pokaz letniego deszczu meteorów tuż nad naszymi głowami.

Między 3:30 a 4:00 nad ranem najwytrwalsi mogli zaobserwować prawie 60 spadających gwiazd na godzinę. Nocny krajobraz dodatkowo urozmaiciły Światła Północy tańczące na nieboskłonie. Media społecznościowe zalewają zdjęcia i filmy przedstawiające pełen przekrój kolorów zorzy polarnej zdobiącej niebo nad Polską.

To nie jedyne atrakcje, jakie czekają w najbliższych dniach na uważnego obserwatora. Miłośnicy astronomii nie powinni jeszcze chować lunet, lornetek i aparatów fotograficznych, bo w sierpniu naszym oczom ukaże się kolejne, jeszcze piękniejsze zjawisko astronomiczne - Superksiężyc.

Wszystkie oczy skierowane w górę. Popatrz na „superksiężyc"

Każdego miesiąca przechodzi przez swoje fazy — znajduje się w nowiu, aby po 14 dniach osiągnąć pełnię. Jednakże w nocy z niedzieli na poniedziałek na niebie nad Polską rozpocznie się wyjątkowy spektakl z jego udziałem. W tym czasie nasz naturalny satelita przyjmie formę Superksiężyca. Przez krótki okres czasu zaskoczy nietypowym wyglądem i nie pozwoli oderwać od siebie wzroku.

Czytaj więcej: Od Bałtyku, aż po Zakopane. Nowy, niepokojący trend wśród turystów. "My nie dyskryminujemy"

Superksiężyc to potoczne określenie złudzenia optycznego, powstałego z połączenia dwóch czynników: bliskości perygeum oraz pełni księżyca. Księżyc znajduje się wówczas w najbliższym punkcie orbity w stosunku do Ziemi. W sierpniu odległość ta wyniesie 363 774 km. Będąc w tej pozycji i pozostając oświetlony w całości przez Słońce, staje się jaśniejszy o 30% oraz nawet do 14% większy niż podczas zwykłej pełni.

Superksiężyc w Polsce - kiedy wypatrywać go na niebie?

Sierpniowa pełnia Księżyca Jesiotrów nastąpi dokładnie w poniedziałek 19 sierpnia o godz. 20:28 czasu polskiego. Dane opublikowane przez NASA wskazują, że tak wyjątkowe położenie Księżyca ma miejsce średnio raz w roku. To wystarczający pretekst do ucieczki ze znajomymi czy rodziną za miasto, gdzie zanieczyszczenia świetlne nie będą przyćmiewać niezwykłego spektaklu rozświetlającego nieboskłon.

Czytaj więcej: Niemcy zamykają przejście graniczne z Polską. Pilne ostrzeżenie dla turystów

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy