Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Tego absolutnie nie rób w domu po podróży samolotem. Możesz się nabawić wielu chorób
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 29.11.2023 13:44

Tego absolutnie nie rób w domu po podróży samolotem. Możesz się nabawić wielu chorób

Prysznic
fot. Canva

Po długiej podróży często jedyne, o czym marzymy to ciepła, relaksująca kąpiel i długi sen. Niestety, jak się okazuje, taki scenariusz wcale nie jest tak dobry, jak mogłoby się wydawać. 

Eksperci alarmują, by powstrzymać się od gorącej kąpieli. 

Kąpiel po podróży samolotem

Dotarcie do innego kraju czy na inny kontynent często wiąże się z koniecznością odbycia długiej podróży. Sam lot dla wielu jest męczący, a co dopiero przesiadki i transfer między lotniskami. Dodatkowo, nie wszystkim podniebny rejs kojarzy się z czymś pozytywnym. Niektórzy zwyczajnie boją się latać.

Nic dziwnego, że po długiej podróży jedyne, o czym marzymy, to kąpiel i udanie się na spoczynek. 

Lepiej myć się w chłodniejszej wodzie

Eksperci wskazują, że po długim locie i podróży nie należy kąpać się w ciepłej wodzie. Choć wizja gorącego prysznica wydaje się kusząca, lepiej tego nie robić. 

Travys Carinci, kierownik obsługi klienta w liniach Qantas tłumaczył w rozmowie z CN Travel, że zrezygnował z ciepłych pryszniców. Mężczyzna miesięcznie przelatuje ok. 100 tys.km. 

Wybierz chłodniejszy prysznic

Gorąca woda przede wszystkim znacznie wysusza skórę, może zaostrzyć trądzik i pozbawić skórę naturalnej bariery ochronnej.

- Zimna woda stymuluje produkcję noradrenaliny i beta-endorfin. Podczas brania zimnego prysznica impulsy elektryczne są wysyłane z zakończeń nerwowych do mózgu, a ta reakcja chemiczna może u niektórych osób działać przeciwdepresyjnie - powiedział ekspert na kanale CV Travel. Warto o tym wiedzieć.