Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Tę wyspę w Europie turyści rzadko biorą pod uwagę. Króluje tam dzikość i sielskość
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 04.05.2024 14:04

Tę wyspę w Europie turyści rzadko biorą pod uwagę. Króluje tam dzikość i sielskość

wyspa Gozo
Fot.Shutterstock/tetiana_u

Turyści niekiedy tak mocno skupiają się na zwiedzeniu popularnych i bardzo obleganych miejsc, że nie zdają sobie sprawy, ile atrakcji, znajdujących się wokół ich omija. Wyspa Gozo, która jest drugą co do wielkości wyspą w całym archipelagu Wysp Maltańskich, leży zaledwie 2,5 km od słynnej Malty. Podróżni jednak często nie biorą jej pod uwagę podczas planowania wakacji, a to duży błąd.

Na Gozo jest sielsko i skromnie, jednak wcale nie oznacza to, że jest nudno. Ta niewielka wyspa ma naprawdę wiele do zaoferowania. Od zachwycających kościołów, przez klify, piękne plaże czy wąwozy. Nie można też zapomnieć o pysznym jedzeniu, które zadowoli miłośników próbowania nowych smaków. 

Gozo zamiast Malty? Ta wyspa zachwyci każdego turystę

Wyspa może sprawiać wrażenie, jakby zastygła przed tysiącami lat. Legenda głosi, że to właśnie tam przez siedem lat Kalipso więziła Ulissesa, który wracał z wojny trojańskiej. Gozo charakteryzuje się białymi domkami wykutymi w skałach wapiennych, które otacza niezwykła roślinność, zapierającymi dech w piersiach klifami i pięknymi plażami.

Znajduje się ok. 6 km na zachód od popularnej Malty i otacza ją Morze Śródziemne. W przeciwieństwie do tej wyspy Gozo jest spokojniejsza i znajduje się na niej kilka miasteczek i wiosek. Jest idealna szczególnie dla tych, którzy poszukują prawdziwego wypoczynku. Mierzy zaledwie 14 km długości i ok. 7 km szerokości. Słońce świeci tam przez 300 dni w roku, a najwyższe temperatury przypadają na miesiące od czerwca do września (ok. 30 st. Celsjusza). Wiosną termometry pokazują tam ok. 23-25 st. Celsjusza, co sprawia, że urlop w tym okresie zadowoli szczególnie tych, którzy nie przepadają za letnimi upałami.

Najlepsze atrakcje i plaże na wyspie Gozo

To niepozorna wyspa, na której zdecydowanie nie brakuje atrakcji. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miłośnicy architektury, pasjonaci historii czy wielbiciele dzikich terenów i sielskości. Zawiedzeni mogą być z kolei wczasowicze poszukujący imprez i głośnego życia nocnego.

Nie ulega wątpliwości, że wybierając się wyspę Gozo, warto zobaczyć: Kościół Ta’Pinu, Wied il-Ghasri, Jaskinię Tal-Mixta, Klify Ta’ Ċenċ, rejon Rabat, plażę Ramla Bay, Formacje skalne Wied il-Mielaħ, panewy solne w Żebbuġ, punkt widokowy Inland Sea, Rotundę św. Jana Chrzciciela w Xewkija czy wykopaliska archeologiczne Ġgantija.

Tamtejsze plaże są dość kameralne, oddalone od cywilizacji, co dla jednych może być zbawieniem, z kolei dla innych sporym problemem. Warto więc wypożyczyć samochód, rower czy skuter. Wśród najbardziej popularnych, piaszczystych plaż są: Ramla Bay, San Blas, Daħlet Qorrot, Hondoq Bay, Marsalforn Bay.

Jak dostać się na wyspę Gozo?

Na Gozo można zorganizować sobie jednodniową wycieczkę, ale też zatrzymać się na dłużej. Jak tam dotrzeć? Z Malty, a dokładnie z Cirkewwa i Valetty każdego dnia kursują promy. Można skorzystać z oferty przewoźników: Gozo Fast Ferry lub Virtu Ferry. Średnia cena w obie strony wynosi 21 euro.

Źródło: Fly.pl, directferries.pl