Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Tę atrakcję oferuje wiele kurortów. Turyści masowo korzystają, ale nie znają okrutnej prawdy
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 09.09.2023 19:16

Tę atrakcję oferuje wiele kurortów. Turyści masowo korzystają, ale nie znają okrutnej prawdy

Rekiny
Fot. Canva/TikTok-@amorea_

Rekiny nie od dziś sieją postrach. Wielu się ich panicznie boi, z kolei inni chętnie decydują się, by z nimi popływać. Istnieje bowiem łagodny i przyjazny gatunek, który przyzwyczajony jest do obecności człowieka. Bardzo często z takiej atrakcji korzystają turyści na wakacjach. Naukowcy jednak ostrzegają przed groźnymi konsekwencjami, ale nie dla ludzi, a dla zwierząt. 
 

Naukowcy z Meksyku i Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania. Wyniki są szokujące.

Pływanie z rekinami jako atrakcja dla turystów

Starcie oko w oko z rekinem wydaje się być przerażającym doświadczeniem. Wielokrotnie oglądając sceny filmowe, w których rekin atakuje pływających w wodzie turystów, myślimy tylko o tym, że nigdy nie chcielibyśmy znaleźć się na ich miejscu. Z ogromnym drapieżnikiem nie mielibyśmy bowiem żadnych szans, choć zdarzały się przypadki, kiedy to zaatakowanej osobie udało się odpędzić rekina i uciec.

Niektórzy jednak stale są głodni adrenaliny i nowych wrażeń, więc pływanie z rekinami może wydawać się dla nich wyzwaniem, którego muszą się podjąć. Nie odmówiliby pływania z rekinami, szczególnie pod nadzorem doświadczonych w tym zakresie osób. Takie atrakcje oferuje wiele kurortów turystycznych i obiecuje niezapomniane przeżycia.
 

Tych rekinów nikt się nie obawia. Są wyjątkowo przyjazne

Istnieje natomiast łagodny gatunek - rekin wielorybi. Te zwierzęta mimo swoich pokaźnych rozmiarów są dość łagodne i to właśnie z nimi najczęściej pływają turyści. Występują w tropikalnych regionach oceanicznych na całym świecie. Są gatunkiem intensywnie migrującym, zamieszkującym w głównej mierze wody przybrzeżne m.in. rafy koralowe. Dlatego też obecność człowieka nie jest dla nich czymś nadzwyczajnym. Zwykle pojawiają się w stadzie i krążą tuż przy nadwodnych egzotycznych kurortach.  

Nie boją się podpłynąć do człowieka i gdy ten podejdzie, nie zaatakują go. Turyści bardzo często decydują się na pływanie z nimi także bez obecności doświadczonych osób. Tym niezapomnianym przeżyciem dzielą się na swoich mediach społecznościowych. 

Apel naukowców do turystów. Pływanie z rekinami ma negatywne skutki

Naukowcy z Meksyku i z Wielkiej Brytanii przeanalizowali 39 filmów z La Paz w Meksyku, na których rekiny wielorybie pływały w obecności ludzi, a także same. Wnioski, do jakich doszli i które opublikowano na łamach “Scientific Reports” są szokujące. Okazuje się, że te dzikie zwierzęta zupełnie inaczej zachowują się przy człowieku. W pewnym momencie przyjmują one rolę ofiary, która chce uciec przed drapieżnikami (ludźmi).

Jak tłumaczą badacze, przyczyną takiego zjawiska jest fakt, że rekiny tracą wówczas energię i zwyczajnie nie mają wystarczająco siły, by zdobyć pokarm. Pływanie, gdy obok znajduje się człowiek, przysparza rekinom dużo stresu i niezwykle negatywnie wpływa na reprodukcję. 

Ostrzegają, że pływanie z rekinami może mieć negatywne skutki dla tych zwierząt, dlatego apelują do turystów, by nie korzystali z tej atrakcji. Zwracają się także do firm, które takie atrakcje oferują, by ostrożnie podchodziły do oceny zachowania zwierząt jeszcze przed wpuszczeniem do wody człowieka. Radzą też, by zwiększyć dopuszczalną odległość między rekinem a człowiekiem.