Tatry - mało noclegów na święta i sylwestrafot. fshoq.com/ CC BY 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Fatalne wieści z Tatr. Niestety, najgorsza sytuacja od lat, właściciele pensjonatów załamują ręce

Tatry są jednym z ulubionych miejsc Polaków na Sylwestra. Każdego roku niemal wszystkie obiekty noclegowe miały pełne obłożenie na koniec grudnia. Tym razem sytuacja jest wręcz przeciwna - turyści obawiają się zakazu podróżowania, więc nie rezerwują miejsc. Hotelarze są załamani, ponieważ nie wiedzą, czy uda im się wynająć chociaż połowę pokoi.

Tatry, jako jedyny obszar wysokogórski w Polsce, cieszą się popularnością wśród turystów cały rok. Poza sezonami letnim i zimowym na szlakach jest nieco spokojniej, lecz nigdy nie jest pusto. Podobnie jest w przypadku obiektów noclegowych, które zarabiają przez cały rok.

Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami ekspertaWiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami ekspertaCzytaj dalej

Tatry w tym roku nie będą tak oblegane

Ze względu na epidemię, która prześladuje nas niemal od roku, turystyka cienko przędzie. Rząd wydaje rozporządzenia, które blokują możliwości podróżowania, a tym samym odbierają szansę na zarobek wielu osobom utrzymującym się z obsługi turystów.

Właściciele hoteli i prywatnych kwater w górach narzekają na obecną sytuację. W tej chwili mają niewiele rezerwacji na okres świąteczno-sylwestrowy i nie mają gwarancji, że to się zmieni. Jak ocenił Dariusz Galica z agencji doradczo-marketingowej dla branży hotelarskiej Jointsystem, zwykle w listopadzie mieli zajęte niemal 80 proc. miejsc na końcówkę roku.

- Zazwyczaj w listopadzie większość miejsc dla turystów na święta i sylwestra była już zarezerwowana, a w tym roku pozostało sporo takich ofert. Oferty są zarówno w hotelach, jak i popularnych w pokojach gościnnych. Myślę, że rezerwacje sylwestrowe ruszą w momencie, kiedy będzie wiadomo, czy czekają nas kolejne obostrzenia czy też nie - powiedział PAP Galica.

Ludzie nagle zaczęli uciekać przez okna hostelu, służby w akcji. Porażające wieści zza granicy, goście byli zdruzgotaniLudzie nagle zaczęli uciekać przez okna hostelu, służby w akcji. Porażające wieści zza granicy, goście byli zdruzgotaniCzytaj dalej

Niewiele osób zdecydowało się na rezerwację noclegu

Przedstawiciel Jointsystem przekazał, że w tej chwili noclegi w Tatrach na czas świąt i sylwestra zostały zarezerwowane w ok. 20 proc. Nie ma też pewności, że w grudniu więcej osób skusi się na wyjazd i zarezerwuje nocleg. Jeśli restrykcje się utrzymają lub zaostrzą, również ci, którzy już zarezerwowali pokój, mogą się rozmyślić.

Turyści dzwonią i pytają, czy w hotelach będą organizowane wieczerze wigilijne. Niestety nie ma dobrych wieści - nawet jeśli udzielanie noclegu będzie możliwe, to wspólne biesiadowanie z pewnością się nie odbędzie. Zdaniem Dariusza Galicy to zniechęca do przyjazdu.

- Co do sylwestra, to najprawdopodobniej nie będzie można robić imprez czy zabaw tanecznych, ale turyści przyjadą po to, żeby choćby pobyć w górskiej, zimowej atmosferze i pojeździć na nartach. Czekamy też na decyzję, jak będą funkcjonowały wyciągi narciarskie. Czy dla tej branży nie będzie jakichś obostrzeń - powiedział Galica cytowany przez Onet.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
2. Zakażony COVID-19 uciekł ze szpitala do Biedronki. Wydały go własne ręce
3. Zrobili zdjęcie nad jeziorem na Mazurach. Od razu stało się hitem internetu. Nie wierzyli, co zobaczyli

Bez czynnych wyciągów narciarskich trudno będzie przyciągnąć turystów

Jeśli nie będzie można zjeść wspólnej wigilijnej wieczerzy, potańczyć w sylwestra ani pojeździć na nartach, to niewielu turystów zdecyduje się na przyjazd w góry. Same spacery po okolicy są atrakcyjne ze względu na śnieg, którego brakuje na nizinach, lecz mogą okazać się niewystarczającym powodem do rezerwacji noclegu.

- Niektórzy turyści, którzy mieli wcześniej zarezerwowany pobyt w okresie świąteczno-noworocznym, zareagowali nerwowo na obostrzenia i wycofali swoje rezerwacje, a część oczekuje na rozwój sytuacji - powiedziała PAP Agata Wójtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Z pewnością turyści będą chętniej rezerwować osobne domki czy apartamenty, niż duże hotele i pensjonaty. W odosobnieniu jest bezpieczniej, można przyjechać całą rodziną i cieszyć się pobytem w atrakcyjnym miejscu.

Tusk nie mógł się powstrzymać, mocne słowa i zdjęcie z plaży podbijają sieć. Polskie morze zachwyca nawet późną jesieniąTusk nie mógł się powstrzymać, mocne słowa i zdjęcie z plaży podbijają sieć. Polskie morze zachwyca nawet późną jesieniąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jarosław zaczął kisić kapustę. Nazajutrz zobaczył, że sok zamienił się w kompletny śluz, poradzili mu wlać wodę spod ogórków, efekt powala
  2. Zostały dwa tygodnie na wywiązanie się z obowiązku. Kary dla zapominalskich wyniosą nawet 5 tysięcy zł
  3. Przypadkiem znaleźli 500-letni skarb w lesie. Wartość odbiera mowę, gratka dla fanów turystyki kulturowej
  4. Brytyjska prognoza pogody na zimę 2020 nie zostawia złudzeń. Ferie zimowe po raz kolejny rozczarują fanów stoków
  5. Zrobili zdjęcie na wycieczce w górach. Nie mogli uwierzyć własnym oczom. Niewiarygodne
  6. Jeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reaguj
  7. Dziecko przytuliło się do brzucha kota. Sekundy później stała się bardzo dziwna rzecz

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł