Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tamtejszą cerkiew ufundowała sama królowa Bona. Polskie miasto było pod rządami czterech narodów
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 04.08.2023 19:51

Tamtejszą cerkiew ufundowała sama królowa Bona. Polskie miasto było pod rządami czterech narodów

Sokółka, Podlasie
fot. Arkadiusz Fajer / Shutterstock

Urzekająca cerkiew, muzeum gier i ponad 400 lat historii miasta. Sokółka na Podlasiu przyciąga coraz więcej turystów. Przejeżdżając przez okolice można napawać się malowniczymi krajobrazami tamtejszych wzgórz i zieleni. 

Zaledwie 40 minut jazdy samochodem z Białegostoku w północno-wschodnią stronę znajduje się Sokółka. Niech was nie zwiedzie jednak jej wielkość. Mimo zaledwie 18 tys. mieszkańców, miasto ma bardzo długą historię i odegrało ważną rolę w trakcie istotnych wydarzeń dla Polski. 

Historia Sokółki na Podlasiu

Według historyków Sokółka była pierwszą wsią, gdzie hodowano i tresowano sokoły dla królowej Bony. W 1565 r. król Zygmunt Stary przekazał pieniądze na budowę kościoła, a w 1609 miejscowość ta uzyskała prawa miejskie z rąk Zygmunta III Wazy. 

Tamtejsze tereny były chętnie odwiedzane przez licznych królów Polski i ich gości. Nic dziwnego, że z roku na rok Sokółka coraz prężniej się rozwijała. Zakładano tam pierwsze manufaktury i zakłady rzemieślnicze. Miasto znajdowało się też na popularnym wówczas szlaku pocztowym.

Po rozbiorach Sokółka należała początkowo do zaboru pruskiego, jednak na mocy Pokoju w Tylży z 1807 r. przeszła pod panowanie Rosjan. Po I wojnie światowej miasto wróciło pod rządy Polski. W 1939 r. do miejscowości wjechali żołnierze rosyjscy i ją zajęli. Od 1941 r. Sokółką rządzili Niemcy. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej miasto ponownie zostało włączone do terytorium Polski. 

Sokólskie Muzeum Gier Retromania

W 2023 r. w Sokółce powstało niezwykłe muzeum. Każdy fan gier wideo, starych konsol czy retro komputerów może tam znaleźć coś dla siebie. W Sokólskim Muzeum Gier Retromania mieści się m.in. wystawa sprzętu od lat 70. do współczesności. 

Gadżetomaniacy mogą na własne oczy zobaczyć, jak niegdyś wyglądały różne sprzęty. - Stare komputery, stare konsole, ale poza tym mamy też sprzęt audio, aparaty, telefony komórkowe. Po prostu cały zakres technologiczny - takie muzeum retro technologii - powiedział w rozmowie z TVP3 Białystok Robert Dzienisowicz ze Stowarzyszenia Sokólskich Retro Maniaków. Muzeum jest otwarte w każdy weekend, a wejście jest bezpłatne. 

Zabytki w Sokółce

W 2009 r. Sokółka świętowała swoje 400-lecie. Ważnym i jednym z najbardziej reprezentatywnych punktów na mapie miasta jest prawosławna cerkiew parafialna pw. św. Aleksandra Newskiego pochodząca z 1850 r. Budynek zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. 

Pierwsza prawosławna parafia została powołana w Sokółce najprawdopodobniej z funduszy królowej Bony. 
Warto również odwiedzić neoklasycystyczny kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego oraz cmentarz żydowski z XVII wieku.