Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Takie zachowanie sprawia, że wychodzisz na chama i prostaka. Stewardessa przestrzega pasażerów
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 04.06.2023 11:12

Takie zachowanie sprawia, że wychodzisz na chama i prostaka. Stewardessa przestrzega pasażerów

Stewardessa
fot. Canva

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powinno się zachować w samolocie względem załogi? Z powodu różnic kulturowych na pokładzie można być świadkiem wielu dziwnych sytuacji, które nie do końca powinny były mieć miejsce. Stewardessa zdradziła, czego nie robić w samolocie. 

Na łamach brytyjskiego dziennika The Sun stewardessa wskazała kilka zachowań, których bezwzględnie należy unikać na pokładzie samolotu. “Jesteś niesamowicie niegrzeczny i obleśny, jeśli robisz którąkolwiek z tych trzech rzeczy stewardessom” - czytamy.

Po pierwsze: nie dotykaj

Autorka tekstu wyraźnie podkreśliła, aby nie dotykać członków personelu pokładowego. “Byłam już kiedyś szturchana, klepana, a nawet szczypana - to naprawde nie jest w porządku” - czytamy na łamach The Sun. 

Stewardessa twierdzi, że jest wiele lepszych sposobów na zwrócenie na siebie uwagi gdy personel przechodzi między rzędami siedzeń. Kobieta radzi, że w ostateczności, kiedy np. zbyt dużo dzieje się na pokładzie i steward nie jest w stanie panować nad sytuacją, wówczas delikatne klepnięcie w ramię może zostać zaakceptowane. 

Nie krzycz na personel

Stewardessa uczula, by pod żadnym pozorem nie krzyczeć na załogę. “Nie traktuj nas jakbyśmy byli twoimi sługami” - napisała. Pamiętajmy, że obsługa ma przede wszystkim zadbać o nasz komfort i bezpieczeństwo, nie powinno się wylewać na pracowników swoich frustracji. 

Kobieta wskazuje, że rozumie, że na pokładzie często znajdują się osoby o wyższym statusie społecznym, jednak mimo wszystko należy się wzajemnie szanować. Wszelkie poniżające i niegrzeczne próby zwrócenia na siebie uwagi nazwała “niewiarygodnie obrzydliwymi”

Przywoływanie załogi w samolocie

Dla wielu osób zwrócenie się do załogi na pokładzie może być dość kłopotliwe np. ze względu na brak znajomości języka. Nad głowami pasażerów znajduje się dzwonek przywołujący załogę. Jak się okazuje, w żargonie załogi pokładowej oznacza on “coke or stroke”, czyli zamówienie Coca-Coli lub udar mózgu. Dzieje się tak, ponieważ kliknięcie w dzwonek zarówno może oznaczać wezwanie załogi w celu podania czegoś do picia lub w razie nagłego wypadku na pokładzie. 

“Jako pasażer masz pełne prawo oczekiwać obsługi, jeśli jej potrzebujesz, ale warto sprawdzić, co robimy i czy jest to dobry moment na naciśnięcie przycisku” - czytamy. Stewardessa dodała, że o wiele lepszym sposobem jest zaczekanie, aż obsługa będzie przechodzić przez przedsionek samolotu. 

Za: The Sun

Znamy najmniej turystyczne kraje świata. Niewiele osób miało okazję je odwiedzić
Lichtenstein
Nie wszystkie kraje cieszą się dużą popularnością wśród podróżnych. Powodów jest wiele, m.in. trudny dojazd, wysokie ceny czy wewnętrzne obostrzenia. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przygotowała ranking najrzadziej odwiedzanych krajów i miejsc świata, niektóre z nich mogą zaskoczyć.Portal Fly4free sprawdził, które miejsca na świecie przyjęły najmniej turystów w 2022 roku. Jak się okazuje, wiele krajów nadal borykało się ze skutkami pandemii koronawirusa. Sporządzony ranking może zaskoczyć. 
Czytaj dalej
Zamek Hogwart i Ulica Pokątna. Odwiedź miejsca, gdzie kręcono Harry'ego Pottera
Harry Potter
Przygody Harry’ego Pottera od lat rozpalają serca nie tylko dzieci, ale też dorosłych na całym świecie. Seria filmów o młodym czarodzieju osiągnęła bardzo duży sukces i choć ostatnia część weszła do kin 12 lat temu, nadal jest chętnie oglądana. Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie kręcono Harry’ego Pottera? Możecie się tam wybrać! Dziś zabierzemy was nie tylko do Hogwartu, ale też na ulicę Pokątną czy na peron 9¾. Fanów przygód młodego bohatera zachęcamy do odwiedzenia Londynu, gdzie znajduje się Warner Bros Studio. To właśnie tam zrekonstruowano najważniejsze miejsca z książkowej powieści. Odwiedzający mogą m.in. napić się tam piwa kremowego, zgłębić tajniki quidditcha, a nawet kupić różdżkę w jednym z magicznych sklepów. 
Czytaj dalej