Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tajemnicza piana na Wiśle w Krakowie. Czy są powody do niepokoju?
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 21.05.2024 16:36

Tajemnicza piana na Wiśle w Krakowie. Czy są powody do niepokoju?

Piana na Wiśle
Fot. canva / X RZGW w Krakowie

Wisła potrafi zachwycić, wiedzą o tym dobrze turyści w wielu polskich miastach. Niewątpliwie jeden z bardziej malowniczych odcinków tej rzeki znajduje się w Krakowie. Niestety w ostatnich dniach widok Wisły w stolicy Małopolski może raczej negatywnie zaskoczyć, niż zachwycić. 
 

Niepokojące obserwacje

Sprawę gęstej piany unoszącej się na Wiśle nagłośnili dziennikarze "Gazety Krakowskiej" oraz lokalni aktywiści za pomocą mediów społecznościowych. To oni jako pierwsi zaobserwowali nietypowe zjawisko. Jest ono szczególnie widoczne poniżej stopni wodnych Dąbie oraz Przewóz.

Lokalny portal postanowił poinformować o wszystkim Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zdaniem świadków możliwe, że piana na Wiśle to efekt ogromnego zakwitu fitoplanktonu, spowodowanego emisją zanieczyszczeń biologicznych.

Komunikat służb

Do sytuacji odnieśli się przedstawiciele RZGW w Krakowie. - Pracownicy Wód Polskich podejmują wszelkie działania w sprawie piany, która pojawiła się poniżej stopnia Dąbie oraz Przewóz przy jednoczesnym wystąpieniu podwyższonych parametrów natlenienia wody i jej temperatury - czytamy w komunikacie na portalu X. 

Eksperci wyjaśnią skąd wzięła się piana

W celu zdiagnozowania tajemniczego zjawiska Wody Polskie rozpoczęły współpracę z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie.

 - Inspektorzy WIOŚ zostali skierowani na Stopień Wodny Dąbie i Przewóz w celu pobrania i analizy próbek wody. Oczekujemy na wyniki tych badań. Jednocześnie WIOŚ informuje, że Centralne Laboratorium Badawcze systematycznie przeprowadza badania wody w Wiśle na Dworach pod kątem obecności złotych alg, które dotychczas nie zostały wykryte - czytamy w komunikacie wydanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Czytaj więcej: Polacy masowo je wyprzedają. Ofert napływa z każdym tygodniem