szwajcaria nendazfot. Wikipedia/ Gürkan Sengün/ CC BY-SA 3.0

Nendaz, Szwajcaria. Raj dla fanów białego szaleństwa

Szwajcaria jest jednym z najpiękniejszych krajów alpejskich, do którego co roku zjeżdżają się fani białego szaleństwa. Wyjątkową stacją jest Nendaz, znajdujące się w sercu Czterech Dolin. Wraz z Verbier, Veysonnaz, Thyon, La Tzoumaz i Bruson oferuje 410 km tras.

Szwajcaria słynie z bajkowych krajobrazów i znakomitych warunków dla narciarzy. Jedną z najsłynniejszych stacji jest Nendaz, znajdujące się na wysokości 1370 m n.p.m. Z racji położenia panują tam idealne warunki śniegowe od grudnia aż do kwietnia.

Szwajcaria: idealne miejsce na narty

Cztery doliny to region, w którym znajdziemy sześć wyjątkowych stacji narciarskich. Na lodowcu Mont Fort, położonym na wysokości 3300 m n.p.m. można jeździć na nartach nawet latem. W Nendaz nie dość, że śnieg utrzymuje się długie miesiące, w połączeniu z 300 słonecznymi dniami w roku plasuje ją w rankingu topowych miejsc do szusowania w samej Szwajcarii oraz Europie.

W regionie Czterech Dolin znajdziemy aż 82 trasy biegnące na wysokości od 850 do 3300 m n.p.m. Wiele z nich przeznaczonych jest dla narciarzy i snowboardzistów o wyższym stopniu zaawansowania, jednak samo Nendaz zapewnia atrakcje zarówno dla początkujących miłośników białego szaleństwa, jak i dzieci.

Trasy w Nendaz są specjalnie przygotowane do nauki jazdy, a także szkolenia swoich umiejętności. Ogromna powierzchnia Czterech Dolin spośród 410 km dostępnych tras zapewnia miejsce dla narciarzy w każdym stopniu zaawansowania. Każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie do jazdy.

Nendaz i Cztery Doliny oferują nie tylko trasy do klasycznych zjazdów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wśród fanów freeride’u oraz kilka snowparków. Miłośnicy tego typu atrakcji, koniecznie powinni zajrzeć do Woodparku, który w całości zbudowany jest z drewna.

W pobliżu znajduje się również jedna z najtrudniejszych tras na świecie - trzykilometrowa Tortin znana jest z licznych muld. Ciekawą atrakcją jest również najwyższa tyrolka na świecie, położona na wysokości 1400 m n.p.m., ze spadkiem na poziomie 383 m. Osiąga ona prędkość zjazdu dochodzącą do 130 km/h.

Nendaz

Nendaz, fot. Wikipedia/ Norbert Aepli/ CC BY 2.5/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/

W Czterech Dolinach znajdziemy niezwykle różnorodną ofertę après-ski. Restauracje znajdziemy tam zarówno na stoku, jak i samej stacji. Można spróbować z nich tradycyjnych alpejskich dań albo zajrzeć do któregoś z barów z muzyką na żywo, klubów czy miejsc wypoczynkowych.

Nendaz jest niewielką alpejską miejscowością. Nie znajdziemy tam ogromnych rezydencji, a górskie chaty dodają mu niepowtarzalnego uroku. Na miejscu mamy możliwość spróbowania gry na rogu alpejskim używanym przez lokalnych pasterzy.

Szwajcaria jest jednym z najlepszych miejsc na świecie na narty, a Nendaz zyskało międzynarodową sławę. Podobnego nasłonecznienia i warunków śniegowych przez tak długą część sezonu próżno szukać w innych europejskich resortach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: National Geographic

Następny artykuł