Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Niesamowity szlak turystyczny w Polsce. Świat może nam pozazdrościć
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 23.07.2020 17:09

Niesamowity szlak turystyczny w Polsce. Świat może nam pozazdrościć

Statek na trawie - pochylnia Buczyniec na Kanale Elbląskim
Wikimedia/ rysnal/ CC BY-SA 3.0

Szlak turystyczny wraz z odgałęzieniami ciągnie się przez 151,7 km. Mowa o Kanale Elbląskim, który został zbudowany, aby skrócić drogę transportu towarów z Warmii i Mazur do Bałtyku. Według nieoficjalnych informacji jego budowa była droższa o ok. 10 proc. od kosztu budowy wieży Eiffla w Paryżu. Fragment trasy uznano za zabytek techniki w 1978 roku. W 2011 natomiast zarejestrowano go jako pomnik historii. Zbudowano go w latach 1844-1881.

Wyjątkowy szlak turystyczny to atrakcja, która może uczynić nasze wakacje niezapomnianymi. Co sprawia, że Kanał Elbląski gwarantuje niezapomniane wrażenia? Na jego unikatowość ma wpływ czynny system pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki oraz jachty są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin poruszanych przez koło wodne. Dzięki temu pokonują różnicę poziomów. Wtedy turyści, choć nadal pozostają w statkach, to przemieszczają się lądem na odpowiednich wózkach.

Kanał Elbląski to jedyny w swoim rodzaju szlak turystyczny

Szlak turystyczny funkcjonuje od 1912 roku - to wtedy Kanałem Elbląskim odbył się pierwszy rejs dla zwiedzających. Od 1927 zaczęły się już odbywać regularnie, przyciągając coraz więcej turystów. Z powodu unikatowych walorów przyrodniczych i kulturowych teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego. W związku z tym niektóre odcinki można pokonać tylko i wyłącznie kajakiem. To bez wątpienia jedna z największych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego.

Według statystyk ten szlak turystyczny pokonuje nawet około 60 tysięcy pasażerów rocznie. Dzięki remontowi, który skończył się w maju 2015 roku, wzmocniono brzegi, odnowiono zabytkowe śluzy i pochylnie oraz wykonano inne prace związane z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem żeglugi. Czynny system pochylni umożliwia pokonanie różnicy wysokości 99,15 m między jeziorem Druzno a Buczyńcem. Za projekt tego kanału odpowiada Georg Jacob Steenke. Teraz turyści mogą przeżyć niesamowite doświadczenie, jakim jest poruszanie się statku po trawie.

Kanał Elbląski to bez wątpienia szlak turystyczny, którego pozazdrościć nam może cały świat. Warto chociaż raz w życiu przekonać się o jego unikatowości. Nie zapomnijcie o tym, planując wakacje w województwie warmińsko-mazurskim. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niewiarygodnym znalezisku na południu Polski.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: Onet