Turysci.pl > Na topie > Podróżowanie a szczepienie na koronawirusa. Zdania są podzielone, wiadomo jednak coraz więcej
Adrian Rybak
Adrian Rybak 24.03.2022 21:59

Podróżowanie a szczepienie na koronawirusa. Zdania są podzielone, wiadomo jednak coraz więcej

Możliwe szczepienia przed podróżą
wikimedia.commons/U.S. Secretary of Defense/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich państwach może pojawić się obowiązek szczepień

  • Które linie lotnicze zapowiedziały takie restrykcje

  • Kto sprzeciwił się temu pomysłowi

Pomysł szczepienia przed podróżą spodobał wielu liniom lotniczym. Miałoby to znacznie usprawnić powrót do normalnego trybu latania, jednak wiele osób jest temu przeciwnych. Oceniono, jak wygląda sytuacja. 

Czy będą obowiązkowe szczepienia przed podróżą?

Pierwszymi państwami, które ogłosiły możliwość wprowadzenia takiego obowiązku, były Singapur i Cypr. Teraz do tego grona dołączył Izrael. Cypr zapewnia, że zniesione zostaną wszystkie restrykcje wobec zaszczepionych osób.

- Spodziewamy się, że dzięki temu planowi linie lotnicze będą wykonywały więcej lotów na Cypr, czego efektem będzie zwiększona liczba pasażerów - mówił jakiś czas temu cypryjski minister transportu, Tannis Karousos.

Podobne pogłoski pojawiają się w Singapurze. Osoby zaszczepione miałyby wrócić do normalnego funkcjonowania już przed majem tego roku. Zbiegnie się to z odbywającym się wtedy w tym państwie Światowym Forum Ekonomicznym.

Izrael z kolei wychodzi z inicjatywą "zielonych paszportów". Taki dokument ma zwalniać zaszczepioną osobę z wielu obostrzeń, w tym między innymi kwarantanny. Możliwe będzie także normalne korzystanie z usług handlowych i gastronomicznych. 

Światowa Rada Podróży i Turystki uważa jednak, że nie można dyskryminować niezaszczepionych, ponieważ mają oni do tego prawo. - Zaszczepienie populacji globalnej, zwłaszcza w krajach mniej rozwiniętych lub w różnych grupach wiekowych, zajmuje dużo czasu, dlatego nie powinniśmy dyskryminować tych, którzy chcą podróżować, ale nie zostali zaszczepieni - powiedziała Gloria Guevara, prezes WTTC.

- Podejście zdroworozsądkowe polega na umożliwieniu swobodnego przemieszczania się osobom, które mogą wykazać negatywny wynik testu, zamiast rezerwowania podróży i pracy tylko dla niewielkiej mniejszości, która została zaszczepiona - uzupełniła.

Cypr, fot. Pixabay.com/ Dimitris Vetsikas

Deklaracje linii lotniczych

Mimo wielu sprzeciwów, pojawiają się już linie lotnicze, które zapowiadają obowiązek szczepień u swoich pasażerów. Jednym z przykładów jest najbezpieczniejsza według rankingu Airline Rating linia lotnicza, czyli Qantas

Po woli o szczepieniach zaczynają także mówić tanie linie lotnicze. Mowa między innymi o Ryanairze. Choć nikt z firmy oficjalnie nie powiedział o obowiązku szczepień, rozpoczęła się już kampania „szczep się i leć".

Prezes Air Asia przewiduje, że to rządy większości państw wprowadzą obowiązek przedstawienia świadectwa szczepienia przy przekraczaniu granicy. Na razie nie zadeklarował zmian w zasadach korzystania z usług linii lotniczej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Samolot Qantas, fot. wikimedia.commons/BriYYZ/ CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl

Źródło: Fly4free

Tagi: Podróże