Sycylia Dolina Świątyńfot. Anna Radke

Dolina Świątyń na Sycylii zachwyca. Greckie ruiny robią ogromne wrażenie

Sycylia jest włoską wyspą z bogatą kulturą i historią. Nie każdy wie jednak, że kiedyś znajdowały się tam greckie kolonie. Z tego czasu pochodzą ruiny w Dolinie Świątyń, znajdujące się pod malowniczym miastem Agrigento.

Sycylia to prawdziwy raj dla osób uwielbiających zarówno wypoczynek na plaży, a także zwiedzanie starożytnych ruin. Nieprawdopodobne wrażenie robi Dolina Świątyń, w której zobaczyć można świetnie zachowane budowle z okresu Wielkiej Grecji.

Dolina Świątyń jest jedną z najważniejszych atrakcji Sycylii

Ruiny pod Agrigento to pozostałości kolonii o nazwie Akragas, którą stworzyli prawdopodobnie w 581 roku p.n.e. greccy koloniści z Krety i Rodos. Było to prężnie rozwijające się miasto, które w ciągu jednego wieku stało się z jedną z najważniejszych greckich kolonii.

Najważniejszymi zabytkami kompleksu są ruiny doryckich świątyń, z których najlepiej zachowane są te poświęcone Concordii i Junonie. Część budowli, które możemy zobaczyć w tamtym miejscu zbudowano w czasach greckich i odbudowano podczas panowania Rzymian.

Świątynia Concordii jest jedną z najlepiej zachowanych świątyń greckich na świecie. Jej historia sięga około 430 roku p.n.e., a w 597 roku zamieniono ją na chrześcijańską bazylikę - San Gregorio delle Rape.

Drugą najlepiej zachowaną świątynią na tym obszarze jest ta poświęcona Junonie. Wybudowano ją na wzgórzu, prawdopodobnie pomiędzy 450 i 440 rokiem p.n.e. Do dzisiaj można podziwiać jej 30 kolumn.

Szczęścia nie miała niestety Świątynia Zeusa Olimpijskiego, która za czasów swojej świetności była jedną z największych świątyń antycznego świata. Obecnie zostały z niej jedynie podstawy, fragmenty elementów oraz telamony. Budowlę wzniesiono na część zwycięstwo nad Kartagińczykami w 480 roku p.n.e.

Dolina Świątyń

Dolina Świątyń, fot. Anna Radke

Na miejscu znajduje się również nowoczesne Muzeum Archeologiczne, w którym zobaczyć można m.in.: znaleziska z grobowców (np. wazy i monety), znaleziska z sanktuariów i świątyń (np. figurki) i pomieszczenia poświęcone świątyni Zeusa.

W Dolinie Świątyń znajduje się również polski akcent - przed Świątynią Concordii znajduje się rzeźba wybitnego polskiego artysty Igora Mitoraja. Swoją twórczością często nawiązywał do kultury antycznej, a jego dzieła podziwiać można również między innymi w Pompejach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Dolina Świątyń

Rzeźba Igora Mitoraja w Dolinie Świątyń, fot. Anna Radke

Źródło: podrozepoeuropie.pl

Następny artykuł