Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Najdziwniejsza grudniowa tradycja na świecie. W Austrii straszy okropny brat św. Mikołaja
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 22.12.2020 21:30

Najdziwniejsza grudniowa tradycja na świecie. W Austrii straszy okropny brat św. Mikołaja

święta najdziwniejsza tradycja
Fot. Wikimedia Naturpuur CC BY-SA 4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda tradycja świąteczna w Austrii

  • jaka jest historia mrocznego brata Świętego Mikołaja

  • co wiemy o obchodach świąt Bożego Narodzenia w innych krajach

Święta zbliżają się wielkimi krokami i niedługo wszystkie dzieci będą czekały – no właśnie, na kogo? Chociaż przez polskie kominy przeciska się Święty Mikołaj, to najmłodszych w Austrii odwiedza jego starszy i okropny brat, Krampus. Przedstawia się go na różne sposoby, ale jedno jest pewne – gdyby 24 grudnia pomylił kierunki i odwiedził Polskę, rodziny nie byłyby zadowolone.

Święta to czas, gdy wielu Polaków nie planuje zagranicznych podróży i spędza ten czas w domach, choć trendy w ostatnich latach stopniowo się zmieniają. Warto jednak wiedzieć, że tradycje świąteczne w innych krajach mogą nieco – a gdzieniegdzie nawet bardzo – się różnić. Przykłady? Niemiecką choinkę zdobią ogórki, Japończycy nie widzą przeszkód, by na wigilię zamówić kubełek z KFC, a Czeszki bawią się we wróżby.

Święta z Krampusem? Austriackie dzieci odwiedza rogaty potwór

Niezwykły zwyczaj panuje również w Austrii. Tam na Święta do dzieci przychodzi Krampus, który jest złym bratem Świętego Mikołaja. Jak to możliwe, że są spokrewnieni? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Zwłaszcza że Krampus przypomina demona z dużymi, zakręconymi rogami. Często też ma przy sobie rózgę, którą bije niegrzeczne dzieci.

Austriacka Noc Krampusa przypada 5 grudnia. Wówczas ulicami miast przechadza się wiele potworów, które są postrachem niesfornych dzieciaków. Warto jednak przypomnieć, że tradycja ta nie jest związana wyłącznie z Austrią.

Krampusa boją się dzieci wychowujące się w rejonie Alp. Świąteczny demon znany jest również między innymi w pewnych regionach Niemiec czy Włoch. Co ciekawe, postać ta nie jest obca również dla Chorwatów i Słoweńców. Według niektórych podań ludowych Krampus nie tylko bił dzieciaki, ale też zamykał je w wielkim koszu.

Krampus przypomina nieco fauna i satyra, znanych z greckiej mitologii. Chociaż nie jest aż tak utrwalony w kulturze masowej jak jego sympatyczniejszy brat, to Krampus również pojawia się w filmach – choć to najczęściej horrory lub czarne komedie.

Krampus
Krampus, Fot. Wikimedia Anita Martinz - Perchtenlauf Klagenfurt CC BY 2.0

Jak odmiennie mogą wyglądać święta?

Jeśli spędzicie kiedyś święta w Japonii, przekonacie się, jak bardzo ludzie mogą różnić się podejściem do tradycji. Gdybyście 24 grudnia ugościli rodzinę kurczakami z KFC czy burgerami z McDonald’s, atmosfera mogłaby być nieco napięta. W azjatyckim kraju jednak Boże Narodzenie jest komercyjnym wydarzeniem i dla mieszkańców znaczy tyle co halloween dla Polaków.

Okres świąt w Caracas, stolicy Wenezueli, to czas, gdy zamyka się drogi. Dlatego mieszkańcy nie przemieszczają się samochodami, a do kościoła często przyjeżdżają na rolkach, co w naszym kraju także byłoby dość osobliwym zjawiskiem.

Być może przemieszczaliście się po świecie w okresie świąt i sami zaobserwowaliście jakieś nietypowe dla Polaków zachowania? Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają święta w wiosce Świętego Mikołaja?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected].