Najstarsze świąteczne wydarzenie świata odwołane. Co roku przyjeżdżały na nie tłumy
Święta w tym roku większość osób spędzi w wąskim rodzinnym gronie. Wyjazdy nie są zalecane, zwłaszcza za granicę, więc niewiele osób szykuje się do podróży. Na przyjazd turystów szykują się niemal wyłącznie kurorty narciarskie, dla których to najlepszy czas na zarobek.
Święta bez jarmarków bożonarodzeniowych
Ze względu na epidemię i rosnącą liczbę zakażeń odwołano bożonarodzeniowe jarmarki, w tym najstarszy na świecie jarmark Struclowy w Dreźnie. Każdego roku przybywały na niego tłumy turystów - nawet 3 miliony osób.
Burmistrz miasta z przykrością poinformował, że w tym roku słynny Striezelmarkt się nie odbędzie. W Niemczech obowiązują rygorystyczne zasady w związku z epidemią, a w przyszłym tygodniu mogą zostać jeszcze zaostrzone.
Na razie nic nie wskazuje na poprawę sytuacji, więc duże skupiska osób nie są wskazane. Turystyka praktycznie zamarła i ogranicza się do pojedynczych wyjazdów, zwykle o charakterze służbowym.
Najstarszy jarmark
Drezdeński Jarmark Struclowy jest organizowany od 1434 roku, co czyni go najstarszym w Niemczech i prawdopodobnie najstarszym na świecie. W tym roku miał się odbyć już po raz 586, lecz epidemia wymusiła na władzach miasta odwołanie imprezy.
Jego nazwa pochodzi od drożdżowej strucli , która wypiekana jest od kilkuset lat w drezdeńskich piekarniach i cukierniach. Jej receptura jest pilnie strzeżona. Podobno najlepsze ciasta są wypiekane przez Wipplera z Pillnitz, a więc nie w samego Drezna.
Na początku jarmark był organizowany na jeden dzień przed świętami, by mieszkańcy mogli kupić mięso po czterech tygodniach postu. Później zaczął się rozwijać, przyciągając kolejnych kupców, którzy ustawiali swoje stragany.
Miliony turystów w tym roku zostaną w domach
W ostatnich latach Striezelmarkt przybrał formę wielkiego wydarzenia , na którym 240 stoisk zajmuje znaczny obszar centrum Drezna. Ze względu na ogromną popularność czas trwania wydłużył się na cały adwent. Turyści przyjeżdżają na kilka dni, by poczuć magiczną atmosferę.
Tradycyjnym elementem w centralnym punkcie jarmarku jest wielokolorowa choinka. Największą atrakcję stanowi jednak pięknie oświetlona czternastometrowa drewniana piramida . Na poszczególnych piętrach znajdują się Trzej Królowie, figurki świętych, kominiarzy, górników i wielu innych postaci.
Podobnym wydarzeniem jest wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy, który także cieszy się ogromną popularnością. Każdego roku pojawiają się na nim nowe wzory ceramicznych bucików, z których pije się grzane wino. Niestety on również się nie odbędzie ze względu na koronawirusa.
Źródło: Onet