Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wiemy, kto musi iść na kwarantannę po przyjeździe do Polski z zagranicy. Obowiązkowo
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 08.12.2020 20:28

Wiemy, kto musi iść na kwarantannę po przyjeździe do Polski z zagranicy. Obowiązkowo

święta obowiązkowa kwarantanna
Fot. Pixabay.com/fernandozhiminaicela

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie procedury czekają Polaków przybywających spoza Unii Europejskiej

  • kogo czeka obowiązkowa kwarantanna po przekroczeniu granicy

  • jak przebiega wjazd cudzoziemców do Polski

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a to oznacza, że do Polski już niedługo zaczną wracać podróżni z najróżniejszych zakątków świata. Co wiemy o obecnych procedurach dotyczących wjazdu na teren naszego kraju? Okazuje się, że większość osób będzie mogła odetchnąć z ulgą – zwłaszcza Polacy, ponieważ nie czeka ich kwarantanna. O szczegółach informuje portal Wirtualna Polska.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich Polaków, którzy wracają do ojczyzny na święta. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę obywatele naszego kraju są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny – bez względu na to, z jakiej części świata przylatują. Dotyczy to zarówno turystów, podróżnych w służbowych wyjazdach, jak i Polaków, którzy na stałe mieszkają i pracują za granicą.

Powroty do Polski na święta. Kwarantanna nie grozi obywatelom Polski ani pozostałych krajów należących do UE

Z wiadomości opublikowanych przez portal Wirtualna Polska wynika, że z powrotem na święta do Polski nie powinni mieć również obywatele krajów należących do Unii Europejskiej. Zarówno oni, jak i osoby posiadające obywatelstwo państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie będą musieli przechodzić obowiązkowej kwarantanny.

Wjeżdżając na teren Polski, kwarantanny nie muszą obawiać się też obywatele Szwajcarii. Chociaż Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, do końca roku 2020 jest nadal traktowana jak jej członek, dlatego przyjezdni ze Zjednoczonego Królestwa także nie zostaną poddani izolacji.

Skierowani na obowiązkową kwarantannę nie zostaną również cudzoziemcy, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, lub znajdują się pod ich stałą opieką. Dotyczy to także małżonków i dzieci osób z obywatelstwem kraju należącego do Unii Europejskiej, EOG oraz Szwajcarii.

Święta 2020. Co z kwarantanną dla osób spoza UE?

Chociaż Polacy, którzy wracają na święta z całego świata, nie muszą odbyć obowiązkowej kwarantanny, to procedura ta będzie konieczna w przypadku cudzoziemców spoza UE. Oczywiście nie dotyczy to wymienionych wcześniej osób. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę izolacja będzie raczej wyjątkiem, choć nie można powiedzieć, że zniesiona została zupełnie.

Z listy przedstawionej przez Straż Graniczną wynika, że wzięto pod uwagę wiele okoliczności, które zwalniają z obowiązku kwarantanny po wkroczeniu na teren Polski. Zwolnieni są między innymi uczniowie, którzy pobierają naukę w Polsce oraz ich opiekunowie, studenci, uczestnicy studiów dyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form edukacji.

Jak wskazuje lista Straży Granicznej, obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy także doktorantów, którzy kształcą się w Polsce oraz osób prowadzących działalność naukową na terenie naszego kraju. Wśród zwolnionych są także członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych wraz z rodzinami.

Na liście wyjątków znajdziemy również osoby wykonujące za granicą prace związane z ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego oraz pracowników medycznych, którzy uzyskali kwalifikacje do wykonywania danego zawodu poza terytorium Polski. Cała lista znajduje się tutaj.

Wiele wskazuje na to, że większość osób nie powinna mieć problemów z powrotem do Polski na święta – szczególnie obywatele naszego kraju. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, jak Polacy zamierzają spędzić Boże Narodzenie. O szczegółach ankiety przeczytacie w tym tekście.

Źródło: Wirtualna Polska