Turysci.pl
Sudety, zeszła lawina

Fot. Wysoki Jesionik, Czechy/ commons.wikimedia.org/Karel Beneš/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

W Wielkim Kotle w Sudetach zeszła lawina. Jedna osoba nie żyje

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

W Sudetach obfite opady śniegu skusiły narciarzy do ruszenia na szlaki. Niestety ski-alpinista w czeskich Jesenikach został porwany przez lawinę i zmarł, mimo udzielonej mu pomocy. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego.

Zagrożenie lawinowe wzrosło nie tylko w Tatrach, ale i w niektórych rejonach Sudetów. W piątek doszło do tragedii po tym, jak lawina zeszła w Wielkim Kotle po czeskiej stronie i zabrała ze sobą jednego ze ski-alpinistów.

W czeskich Sudetach doszło do tragedii

W Jesenikach, znajdujących się u naszych sąsiadów, panują znakomite warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Korzystało z tego trzech znajomych, których w Wielkim Kotle zaskoczyła lawina. Jeden z nich został porwany przez masę śniegu.

Dwóch kompanów od razu go odnalazło i odkopało, jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych, dzięki sondzie lawinowej, która wysyłała sygnał lokalizacyjny. Jako pierwsi dotarli do nich ratownicy ze stacji w Karlowie i z Owczarni.

Gdy przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Ostrawy, nieprzytomnego narciarza zabrano na pokład. W drodze do szpitala przez cały czas prowadzona była reanimacja poszkodowanego, lecz nie udało się przywrócić funkcji życiowych i lekarz w stwierdził jego zgon.

To wyjątkowo niebezpieczny obszar

31-letni mężczyzna był jedyną ofiarą tej wielkiej lawiny i pierwszą od 10 lat. Jak podaje portal „ct24.ceskatelevize.cz", ostatni wypadek śmiertelny związany z zejściem lawiny w Jesenikach miał miejsce w 2010 r.

Na większości obszarów górskich w Czechach występuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. W wysokich partiach Jeseników jest obecnie ok. 70 – 90 centymetrów śniegu, który nie zdążył jeszcze dobrze osiąść.

Horska Służba zaapelowała do ciekawskich, żeby nie zbliżali się do miejsca tragedii. W zimie cały rejon Wielkiego Kotła jest wyłączony z ruchu turystycznego właśnie ze względu na duże niebezpieczeństwo samoistnego zejścia lawiny.

Fot. Wysoki Jesionik, Czechy/ commons.wikimedia.org/Karel Beneš/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Turyści powinni uważać

Według czeskich służb ratowniczych, lawina zeszła około godziny trzynastej w pobliżu miejscowości Jesenik. Niedługo potem Służba Górska podniosła stopień zagrożenia lawinowego.

Należy pamiętać, że nawet w stosunkowo niskich górach lawiny są śmiertelnie niebezpieczne. Drugi stopień zagrożenia to poważne ostrzeżenie dla narciarzy i traperów, którzy powinni wybrać inne szlaki. Tatrzański Nosal nie jest zbyt wysoki, a wiele osób spędza tam ostatnie chwile ferii.

W rejonach przygranicznych również Polacy korzystają z tras biegowych, a podobne warunki panują w naszych Górach Opawskich. W najbliższym czasie lepiej zrezygnować z wyjazdów w te okolice.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: ct24.ceskatelevize.cz

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >