Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ferie zimowe na Nosalu. Szczyt dla miłośników białego szaleństwa
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 17.01.2021 15:33

Ferie zimowe na Nosalu. Szczyt dla miłośników białego szaleństwa

Nosal białe szaleństwo
screen/youtube/Voyageside

Choć Nosal to szczyt, którego wysokość wynosi zaledwie 1206 metrów n.p.m., to ma wielu miłośników. Szczególnie atrakcyjna oferta czeka tu na turystów w sezonie zimowym – zwłaszcza miłośników sportów ze względu na oferowane kursy jazdy na nartach i snowboardzie.

Warto przypomnieć, że Nosal swoją nazwę zawdzięcza kształtowi skał północno-zachodniej strony, które przypominają nos. Szczyt ten jest zakończeniem północno-wschodniej grani Kasprowego Wierchu. Dzięki niskiemu położeniu i mało wymagającym trasom szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród rodzin.

Nosal przyciąga rodziny cały rok

Nosal to prawdziwy raj dla rodzin z dziećmi podczas ferii zimowych. Najmłodsi mogą tu uczyć się sportów zimowych pod okiem doświadczonych instruktorów. To też pierwszy krok na drodze do poznania Tatr.

Nosal jest idealnym szczytem dla wczasowiczów, którzy nie mają żadnego doświadczenia w maszerowaniu górskimi szlakami. To tutaj docierają kolonie z najmłodszymi turystami.

Co ciekawe, w latach 50-tych tutejsze trasy narciarskie uznawano za najbardziej wymagające w całej Polsce. Turyści szczególnie powinni uważać na oblodzone fragmenty ścieżek. Zjazd nimi może skończyć się poważnymi kontuzjami.

Jednak nadal Nosal uchodzi za szczyt najbardziej przyjazny rodzinom. Dorośli zabierają na szlaki nawet 5-letnie dzieci. Nic dziwnego, ponieważ po odpowiednim przygotowaniu trasa nie powinna sprawiać problemów, widoki za to są bajeczne.

Większość wczasowiczów – nawet tych niedoświadczonych – dociera na szczyt w około godzinę. Taka wycieczka nie zajmuje dużo czasu, dlatego nadal po zdobyciu góry można jeszcze zdążyć skorzystać z innych atrakcji w Zakopanem.

Jednak warto pamiętać, że łatwe trasy, dostosowane do rodzin, sprzyjają tłumom. Dlatego jeśli liczycie na spokojny spacer w ciszy i możliwość zdobywania punktów widokowych bez czekania w kolejkach, warto pomyśleć nad innym szczytem.

Powrót z góry najlepiej przeprowadzić przez Jaszczurówkę lub Kuźnice. Jednak jeśli będziecie czuli się niewystarczająco zmęczeni, dobrym pomysłem będzie skierowanie się w kierunku Polany Olczyskiej. Taka wędrówka to dodatkowe pół godziny marszu.

Chociaż zapaleni miłośnicy gór zazwyczaj Nosal kojarzą jedynie z dzieciństwem, to trzeba przyznać, że jest to szczyt dla każdego i właśnie dlatego cieszy się nieustającą popularnością. Zimowe wejście na ten niezwykły szczyt oglądać można na filmie na kanale Voyageside na youtube, które umieściliśmy również poniżej. 

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o „polskiej” wsi na Karaibach. Mieszkający tu Haitańczycy mają polskie korzenie. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]