Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Strajki na popularnych lotniskach. Utrudnienia już od czwartku
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 05.04.2023 07:56

Strajki na popularnych lotniskach. Utrudnienia już od czwartku

Ryanair
Canva/kasto

Strajki na lotniskach od początku roku są zmorą podróżnych. Dotychczas konieczne było odwoływanie lotów m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Francji. W ostatnim z tych krajów kolejna seria protestów będzie miała miejsce już w czwartek 6 kwietnia.

Strajki na lotniskach przed rokiem pokrzyżowały plany wielu urlopowiczów. Niestety wiele wskazuje na to, że ten sezon może być bardzo podobny. Z powodu protestów kontrolerów lotu we Francji nie można wykluczyć, że latem czeka nas paraliż na europejskim niebie. Zanim jednak rozpoczną się wakacje, podróżnych czekają strajki przed Wielkanocą.

Strajki na francuskich lotniskach. Będą kolejne odwołane loty?

Od kilku tygodni Francja pogrąża się w strajkach, które są spowodowane planami podwyższenia wieku emerytalnego. Ostatnia duża akcja miała miejsce 28 marca, a w protestach na terenie całego kraju udział wzięło ok. 780 tys. osób, co było liczbą znacznie niższą, niż prognozowano.

Kolejna seria strajków została zaplanowana na czwartek 6 kwietnia. Już teraz wiadomo, że będzie ona związana z utrudnieniami na lotniskach, ponieważ udział w niej wezmą kontrolerzy lotów. Opóźnienia i odwołania lotów czekają podróżnych w portach: Marsylia-Prowansja, Tuluza, Bordeaux i Nantes. Tym razem utrudnienia nie są przewidywane na paryskim lotnisku Orly.

Jak informuje “Le Figaro” Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się już z prośbą do linii lotniczych o odwołanie 20 proc. lotów na lotniskach uczestniczących w protestach. Utrudnienia we wspomnianych wcześniej portach rozpoczną się już w środę wieczorem i potrwają do piątku 7 kwietnia do godziny 6 rano. 

Ryanair miał polecieć z Krakowa do Marsylii

Utrudnienia na francuskich lotniskach tuż przed Wielkanocą to bardzo zła wiadomość dla podróżnych. Zwłaszcza że z powodu świąt liczba pasażerów jest o wiele większa niż w pozostałej części miesiąca. 

Z aktualnych rozkładów lotów wynika, że w czwartek 6 kwietnia miało się odbyć tylko jedno połączenie z Polski na lotnisko objęte strajkiem. Na godzinę 14:40 zaplanowano lot z Krakowa do Marsylii, który powinien odbyć się na pokładzie Ryanaira. W wiadomości przesłanej naszej redakcji przewoźnik poinformował, że lot powinien odbyć się zgodnie z planem.

“Pasażerowie powinni sprawdzać swoją pocztę elektroniczną oraz naszą stronę internetową Ryanair.com w celu uzyskania informacji na temat odwołań/opóźnień związanych z francuskimi strajkami kontrolerów lotu” - dodał w oświadczeniu przewoźnik.

Strajki we Francji nie tylko na lotniskach

Warto jednak dodać, że czwartkowe strajki obejmą nie tylko lotniska. Utrudnienia czekają również pasażerów pociągów. Na tory wyjadą 3 na 4 pociągi TGV (Inoui i Ouigo). Zdecydowanie więcej utrudnień czeka pasażerów regionalnych przewoźników.

Utrudnienia pojawią się również w Paryżu, gdzie po raz kolejny będą strajkować pracownicy metra. Tym razem jednak dyrekcja przekazała, że ruch będzie “prawie normalny”, ponieważ protesty będą trwały tylko na kilku liniach. Strajkować nie planują za to kierowcy autobusów i tramwajarze.