Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Stewardessa radzi, co robić by uniknąć jet lagu. To prostsze niż myślisz
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 10.06.2023 13:05

Stewardessa radzi, co robić by uniknąć jet lagu. To prostsze niż myślisz

Samolot (zdjęcie poglądowe)
fot. Canva / Tiktok @cici.inthesky

Osoby, które wybierają się w daleką podróż muszą liczyć się z tzw. jet lagiem. Jest to zaburzenie snu związane z przemieszczaniem się do innej strefy czasowej, w wyniku czego zegar biologiczny człowieka jest rozregulowany. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak radzić sobie z jet lagiem.

Jet lag może być bardzo uciążliwy dla osób podróżujących na krótki okres. U niektórych przestawienie się na inny rytm dobowy może trwać nawet kilka dni. 

Stewardessa radzi, jak walczyć z jet lagiem

Stewardessa, która na Tiktoku występuje pod nickiem @cici.inthesky opublikowała nagranie, w którym wyjawiła swoje sekrety w związku z jet lagiem. Ze względu na dynamiczną pracę kobieta kilka razy w tygodniu zmienia strefę czasową, stąd też musi bardzo elastycznie znosić tego typu zmiany. 

“Nikt o tym nie mówi, ale przysięgam, że to działa” - rozpoczęła w swoim nagraniu. “Lecę do Japonii w tym tygodniu, gdzie jest +13 godzin i pokażę wam, jak to (przystosowanie się do zmiany) u mnie wygląda” - dodała. 

Prosta metoda na uniknięcie jet lagu

“To bardzo podstawowe i proste. Jak tylko dolecisz na swoje miejsce docelowe, najszybciej jak to możliwe przejdź się po tamtejszej ziemi” - powiedziała. Cici pokazała na nagraniu, jak przechadza się po plaży.

Kobieta wskazała, że jeśli lecimy gdzieś, gdzie jest piaszczyste wybrzeże, wówczas świetnym pomysłem na pobudzenie organizmu będzie właśnie spacer po plaży.

@cici.inthesky This works! Save this post and try it on your next trip and share your experience. Jet lag can be a serious issue for travelers(and flight attendants) disrupting sleep patterns and affecting physiological processes. Grounding(or earthing) the practice of connecting with the earth's energy by walking barefoot on grass or sand for 20 min is a huge help! This practice has been shown to reduce inflammation and improve sleep quality, this combined with the use of light(Thank You Dr Huberman) works wonders! #jetlag #jetlagged #jetlaggedlife #flightattendanttips #jetlagwho ♬ Pretty Girls Walk Up - Pink Paul

W stronę słońca

Stewardessa podzieliła się również radą związaną ze słońcem. “Kiedy dotrzesz do swojego pokoju hotelowego, nie idź na drzemkę, zamiast tego wyjdź na zewnątrz i patrz w stronę słońca tak bardzo, jak to możliwe” - oznajmiła. Naturalne światło ma bardzo duży wpływ na nasz rytm dobowy. Im szybciej przyzwyczaisz organizm do słońca o określonej godzinie, tym lepiej. 

Kolejną radą jest oglądanie zachodu słońca przed pójściem spać. Ma być to sygnał dla naszego organizmu o zbliżającym się śnie. 

Tagi: Samolot lot pilot