Turysci.pl Świat Stambuł. Miasto Turcji podzielone na pół
Fot. Pexels.com @Ahmet Polat (zdjęcie ilustracyjne)

Stambuł. Miasto Turcji podzielone na pół

7 stycznia 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Chociaż Stambuł przyciąga turystów przez cały rok, najlepszymi porami na zwiedzanie tego wiekowego miasta są wiosna i jesień. Nie dość, że wówczas unikniemy tłumów, to jeszcze nie narazimy się na uciążliwe upały. Metropolia ta jednak należy do miast, które nie zasypiają przez cały dzień, a ulice wypełniają się gwarem zarówno mieszkańców, jak i wczasowiczów od rana do bardzo późnych godzin.

Na początku warto jednak przypomnieć, że każdy polski podróżnik, który będzie chciał odwiedzić, musi posiadać wizę turystyczną. Dokument umożliwia 30-dniowy pobyt w Turcji. Po otrzymaniu wizy można rozpocząć zwiedzanie tego niesamowicie różnorodnego miasta.

Stambuł: miasto na granicy dwóch kontynentów

Stambuł to przede wszystkim mieszkanka dwóch kultur – europejskiej oraz azjatyckiej. Decyduje o tym położenie miasta, które leży na granicy dwóch kontynentów. Poruszanie się nie powinno sprawiać turystom problemu, ponieważ funkcjonuje tu trzecie najstarsze metro świata. Oprócz tego popularne są również tramwaje, autobusy, promy i taksówki.

Ze względu na dostęp do morza bardzo popularne jest tu wypoczywanie na brzegu, chociaż warto mieć na uwadze, że nie znajdziemy tu naturalnie piaszczystych plaż. Do plaż, które wzbudzają największe zainteresowanie należą między innymi Florya, Ataköy czy Kilyos.

Odwiedzając Stambuł, nie można nie zobaczyć Hagii Sophii. Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy obiekt miasta i jego najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna. Pierwotnie świątynia była kościołem bizantyjskim, później przekształcono ją w meczet, undefineda następnie w muzeum. Według niektórych wczasowiczów to najpiękniejszy budynek świata.

Stambuł to też metropolia bogata w historyczne meczety. Do szczególnie wartych uwagi należy Błękitny Meczet z XVII wieku. Jest to największa świątynia w całym mieście, która ma sześć minaretów.

Stambuł: polskie muzeum i bazar z ponad trzema tysiącami sklepów

W najludniejszym tureckim mieście znajdziemy także wiele muzeów. Tutaj warto zacząć od ciekawostki, o której nie wszyscy turyści wiedzą. Będąc w Stambule możemy zwiedzić Muzeum Adama Mickiewicza. Powstała w domu, w którym zmarł polski wieszcz.

Oprócz tego popularnością cieszą się również Muzeum Mozaiki w Wielkim Pałacu, Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej ze zbiorami z VIII–XIX w oraz kompleks Muzeum Archeologicznego.

Będąc w Stambule, dobrym pomysłem jest również przejście się po Krytym Bazarze, który zajmuje aż 61 ulic (30 hektarów). Jeszcze do XIX wieku znajdował się tu targ niewolników. Podróżni mają do wybory ponad trzy tysiące sklepów.

Na koniec warto odetchnąć i w chwili spokoju obejrzeć panoramę tureckiej metropolii, która idealnie prezentuje się ze szczytu wieży Galata. Wyprawa do Stambułu to niezapomniane doświadczenie i możliwość obcowania z różnorodnością kulturową, która przejawia się nie tylko w architekturze, ale także przepysznym jedzeniu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o atrakcjach jednego z najczęściej odwiedzanych miast w Bułgarii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy