Turysci.pl
Śnieżka "przejęta" przez turystów.

Fot. Facebook.com/WYSZEDŁ Z DOMU

Poważny problem z turystami na Śnieżce. Władze apelują. Sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli

6 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Śnieżka znalazła się na ustach krajowych mediów, zaraz po tym, jak turyści tłumnie przybyli na karkonoski szczyt. Teraz władze KNP apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych oraz w ramach możliwości - unikania najpopularniejszych punktów na

Śnieżka to jeden z najpopularniejszych punktów na mapie turystycznej Karkonoskiego Parku Narodowego, jednak ostatnie doniesienia pokazują, że turyści przybyli na szczyt jeszcze chętniej, niż pierwotnie zakładano. Zdjęcia ze szlaku prowadzącego na szczyt obiegły już krajowe media, a władze apelują o bezpieczeństwo podczas wędrówki, a nawet - zboczenia ze szlaku na rzecz mniej popularnych atrakcji. Sytuację na mediach społecznościowych przedstawił sam KPN. Podobnie sytuacja wygląda również w Bieszczadach.

Śnieżka “przejmowana” przez turystów

Według relacji Polsat News, śląska Śnieżka cieszy się ogromną popularnością wśród urlopowiczów, a liczby zadziwiają nawet władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak podaje Monika Rusztecka z KPN, codziennie na szczyt wchodzi nawet 10-12 tys. turystów, a w ostatni weekend na wszystkich szlakach odnotowano około 85 tys.wędrowców. Co ważne jednak, w swoich szacunkach Park nie wziął pod uwagę osób, które skorzystały z wyciągów.

- Jesteśmy w takim okresie wakacji, że nie ma już w zasadzie takiego momentu, kiedy ten ruch turystyczny byłby mniejszy; natężenie ruchu praktycznie każdego dnia jest duże, a w weekendy liczniki są jeszcze podbijane. Wtedy ruch jest wręcz masowy - poinformowała cytowana przez Polsat News Monika Rusztecka z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Śnieżka bez zwiedzających? Nowa akcja KNP

Jak podają dziennikarze Polsat News, tłumy, jakie w ostatnich dniach notuje Śnieżka, wymusiły na władzach Karkonoskiego Parku Narodowego konkretne działania. Tak też administracja obiektu zdecydowała się na zainicjowaniu akcji #WeekendBezŚnieżki, która ma zachęcić turystów do odwiedzania mniej popularnych punktów na mapie pasma, co tym samym - zmniejszy kolejki na szlakach.

Te z kolei nie zachęcają urlopowiczów do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Śnieżka, jak i inne popularne punkty w Karkonoszach notują coraz większą liczbę przypadków łamania przepisów, szczególnie dotyczących dystansu społecznego. Co więcej, na ścieżce prowadzącej na najwyższy szczyt pasma, KNP wprowadził jednokierunkowy ruch szlakiem czerwonym, a powrót rekomendowany jest tzw. drogą Jubileuszową.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Polsat News

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Turyści na Mazurach nie mogą korzystać z toalet

Polska

Turyści żeglujący na Mazurach mają kłopoty. Działalność portowa zabroniona do 7 maja

Czytaj więcej >