Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Poważny problem z turystami na Śnieżce. Władze apelują. Sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli
Bartek Wojnowski
Bartek Wojnowski 06.08.2020 18:59

Poważny problem z turystami na Śnieżce. Władze apelują. Sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli

Śnieżka "przejęta" przez turystów.
Fot. Facebook.com/WYSZEDŁ Z DOMU

Śnieżka to jeden z najpopularniejszych punktów na mapie turystycznej Karkonoskiego Parku Narodowego, jednak ostatnie doniesienia pokazują, że turyści przybyli na szczyt jeszcze chętniej, niż pierwotnie zakładano. Zdjęcia ze szlaku prowadzącego na szczyt obiegły już krajowe media, a władze apelują o bezpieczeństwo podczas wędrówki, a nawet - zboczenia ze szlaku na rzecz mniej popularnych atrakcji. Sytuację na mediach społecznościowych przedstawił sam KPN. Podobnie sytuacja wygląda również w Bieszczadach.

Śnieżka “przejmowana” przez turystów

Według relacji Polsat News, śląska Śnieżka cieszy się ogromną popularnością wśród urlopowiczów, a liczby zadziwiają nawet władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak podaje Monika Rusztecka z KPN, codziennie na szczyt wchodzi nawet 10-12 tys. turystów, a w ostatni weekend na wszystkich szlakach odnotowano około 85 tys.wędrowców. Co ważne jednak, w swoich szacunkach Park nie wziął pod uwagę osób, które skorzystały z wyciągów.

- Jesteśmy w takim okresie wakacji, że nie ma już w zasadzie takiego momentu, kiedy ten ruch turystyczny byłby mniejszy; natężenie ruchu praktycznie każdego dnia jest duże, a w weekendy liczniki są jeszcze podbijane. Wtedy ruch jest wręcz masowy - poinformowała cytowana przez Polsat News Monika Rusztecka z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Śnieżka bez zwiedzających? Nowa akcja KNP

Jak podają dziennikarze Polsat News, tłumy, jakie w ostatnich dniach notuje Śnieżka, wymusiły na władzach Karkonoskiego Parku Narodowego konkretne działania. Tak też administracja obiektu zdecydowała się na zainicjowaniu akcji #WeekendBezŚnieżki, która ma zachęcić turystów do odwiedzania mniej popularnych punktów na mapie pasma, co tym samym - zmniejszy kolejki na szlakach.

Te z kolei nie zachęcają urlopowiczów do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Śnieżka, jak i inne popularne punkty w Karkonoszach notują coraz większą liczbę przypadków łamania przepisów, szczególnie dotyczących dystansu społecznego. Co więcej, na ścieżce prowadzącej na najwyższy szczyt pasma, KNP wprowadził jednokierunkowy ruch szlakiem czerwonym, a powrót rekomendowany jest tzw. drogą Jubileuszową.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Źródło: Polsat News

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!