Turysci.pl
sinice czerwone flagi

Pxhere CC0 Domena publiczna

Ściągają czerwone flagi nad polskim morzem. Najnowsza wiadomość

20 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Sinice mogą zagrażać turystom wypoczywającym nad polskim morzem. W związku z zakwitaniem bakterii niedawno podjęto kilka decyzji dotyczących zamknięcia kąpielisk. Dzisiaj tj. 20 lipca jednak Główny Inspektorat Sanitarny przekazał bardzo dobrą infor

Sinice są bakteriami, które możemy dostrzec dopiero w momencie zakwitania. Kontakt z nimi może skończyć się dla człowieka różnorodnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Niektóre z nich są niegroźne - pokrzywka czy wysypka pęcherzykowa. Jednak zatrucie się toksynami może skutkować zapaleniem spojówek, bólem mięśni i stawów, a nawet uszkodzeniem wątroby. Chcąc zapewnić wczasowiczom bezpieczeństwo, Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o zamknięciu części kąpielisk i wywieszeniu czerwonych flag.

Z komunikatu GIS wynika, że w wielu miejscach sinice nie stanowią już zagrożenia. Dzisiaj tj. 20 lipca otwarto prawie wszystkie kąpieliska trójmiejskie i oraz jedną plażę w Rewie. Służby przypominają jednak, że sytuacja związana ze stanem wody może nagle ulec zmianie, dlatego wszyscy, którzy planują wypoczynek nad wodą, powinni uważnie obserwować ostrzeżenia i stosować się do nich. Decyzje o otwieraniu kąpielisk są wspólnie podejmowane przez pracowników sanepidu oraz ratowników.

Sinice wciąż obecne, w niektórych miejscach

Zakwitające sinice wydzielają niebezpieczne toksyny, dlatego obecnie pracownicy sanepidu wraz z ratownikami uważnie obserwują stan wód. Obecnie jednak większość kąpielisk w Trójmieście została otwartych. Czerwone flagi natomiast nadal zobaczymy na plażach Gdynia Redłowo, Krynica Morska-Bulwar Słoneczny 1, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Korczaka", Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 2, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Port" oraz Kąpielisko nr 3 - "Mała Plaża" na Helu.

Ze względu na sinice w niedzielę 20 lipca postanowiono zamknąć 4 kąpieliska w Krynicy Morskiej, o czym poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Odnotowano również zakwit bakterii w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim, który utrzymuje się już kilka dni. Z tego powodu jezioro pozostaje zamknięte - podobnie jak kąpielisko w Trzebieży w województwie zachodniopomorskim oraz Jezioro Maltańskie w Poznaniu.

Sinice w najbliższej przyszłości będą obserwowane przez pracowników sanepidu oraz ratowników. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że sytuacja związana z zakwitem bakterii i otwieraniu lub zamykaniu kąpielisk może ulegać gwałtownym zmianom. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niepokojącej sytuacji w Sopocie.

Źródło: TVN 24

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >