sinice czerwone flagiPxhere CC0 Domena publiczna

Ściągają czerwone flagi nad polskim morzem. Najnowsza wiadomość

Sinice mogą zagrażać turystom wypoczywającym nad polskim morzem. W związku z zakwitaniem bakterii niedawno podjęto kilka decyzji dotyczących zamknięcia kąpielisk. Dzisiaj tj. 20 lipca jednak Główny Inspektorat Sanitarny przekazał bardzo dobrą informację. Postanowiono otworzyć kilkanaście kąpielisk, na których jeszcze wczoraj wisiały czerwone flagi.

Sinice są bakteriami, które możemy dostrzec dopiero w momencie zakwitania. Kontakt z nimi może skończyć się dla człowieka różnorodnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Niektóre z nich są niegroźne - pokrzywka czy wysypka pęcherzykowa. Jednak zatrucie się toksynami może skutkować zapaleniem spojówek, bólem mięśni i stawów, a nawet uszkodzeniem wątroby. Chcąc zapewnić wczasowiczom bezpieczeństwo, Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował o zamknięciu części kąpielisk i wywieszeniu czerwonych flag.

Z komunikatu GIS wynika, że w wielu miejscach sinice nie stanowią już zagrożenia. Dzisiaj tj. 20 lipca otwarto prawie wszystkie kąpieliska trójmiejskie i oraz jedną plażę w Rewie. Służby przypominają jednak, że sytuacja związana ze stanem wody może nagle ulec zmianie, dlatego wszyscy, którzy planują wypoczynek nad wodą, powinni uważnie obserwować ostrzeżenia i stosować się do nich. Decyzje o otwieraniu kąpielisk są wspólnie podejmowane przez pracowników sanepidu oraz ratowników.

Sinice wciąż obecne, w niektórych miejscach

Zakwitające sinice wydzielają niebezpieczne toksyny, dlatego obecnie pracownicy sanepidu wraz z ratownikami uważnie obserwują stan wód. Obecnie jednak większość kąpielisk w Trójmieście została otwartych. Czerwone flagi natomiast nadal zobaczymy na plażach Gdynia Redłowo, Krynica Morska-Bulwar Słoneczny 1, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Korczaka", Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 2, Kąpielisko Morskie "Krynica Morska - Port" oraz Kąpielisko nr 3 - "Mała Plaża" na Helu.

Ze względu na sinice w niedzielę 20 lipca postanowiono zamknąć 4 kąpieliska w Krynicy Morskiej, o czym poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Odnotowano również zakwit bakterii w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim, który utrzymuje się już kilka dni. Z tego powodu jezioro pozostaje zamknięte - podobnie jak kąpielisko w Trzebieży w województwie zachodniopomorskim oraz Jezioro Maltańskie w Poznaniu.

Sinice w najbliższej przyszłości będą obserwowane przez pracowników sanepidu oraz ratowników. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że sytuacja związana z zakwitem bakterii i otwieraniu lub zamykaniu kąpielisk może ulegać gwałtownym zmianom. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niepokojącej sytuacji w Sopocie.

Źródło: TVN 24

Następny artykuł