Turysci.pl
samoloty parkingi w czasie pandemii

Fot. Twitter/VT-VLO

Tysiące samolotów uziemionych, gdzie one parkują? Lotniska wyglądają niesamowicie [ZDJĘCIA]

26 Marca 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Samoloty większości linii lotniczych na świecie w najbliższym czasie nie wzbiją się w powietrze. Podróżowanie jest bardzo ograniczone, a tysiące maszyn zostają na ziemi. Ich "parkingi" wyglądają niesamowicie.

Samoloty niemalże na całym świecie zostały uziemione. Większość krajów wprowadziła ograniczenia dotyczące podróży, obywatele więc przebywają zwykle w domach, a linie lotnicze odnotowują gigantyczne straty. Głośno mówi się o kryzysie, jaki wybuchł przez koronawirusa, niewielu jednak zastanawia się nad tym, gdzie te maszyny obecnie parkują. Zdjęcia lotnisk są zadziwiające. 

Gdzie parkują teraz wszystkie samoloty? 

Gdy lotniska funkcjonują w zwyczajnym trybie, a przestrzeń powietrzna pełna jest samolotów nad całym globem, na ziemi pozostaje w jednej chwili nawet do 20 tysięcy maszyn. Wszystko się zmienia jednak teraz, gdy wszystkie zostają uziemione. Liczba na zwiększa się wielokrotnie, a samoloty ze względu na swoje rozmiary, potrzebują wyjątkowo wielkich "parkingów". 

Jak wykazuje portal Fly4Free, na świecie jest wiele miejsc, w których samoloty mogą stać za opłaty zdecydowanie niższe niż w przypadku lotniskowych "miejsc parkingowych". CNN podaje, że obszary przygotowane do "przechowywania" wielkich maszyn, których najwięcej powstało w stanach zjednoczonych, zwykle pobierają opłaty od 56 dolarów do 300 dolarów, zależnie od rodzaju i wielkości maszyny. Tereny takie są naprawdę ogromne, a najpopularniejszy Roswell International Air Center w Nowym Meksyku pomieścić może nawet do 800 samolotów. 

Niektóre lotniska w przypadku wstrzymania większości lotów, zamknęły również pasy startowe, pozwalając części przewoźników zostawić tam swoje maszyny. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w porcie w Kopenhadze czy w paryskim Charles de Gaulle. 

Parkingami dla uziemionych samolotów stają się również niekiedy stare lotniska, wyłączone z użytku lub obsługujące wcześniej niewielką liczbę połączeń. Tak stało sie m.in. z Prestiwckiem w Szkocji, który przyjął maszyny easyJet, Ryanaira czy Norwegiana. Niezależnie jednak od miejsca spoczynku maszyn, trzeba przyznać, że takie "parkingi" wyglądają naprawdę spektakularnie. 

[EMBED-428]

[EMBED-429]

[EMBED-430]

[EMBED-431]

Źródło: Facebook

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Nie żyje co najmniej 15 osób

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie samolotu w Nowym Jorku. Jeden z pasażerów został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >

Świat

Wyspy Kanaryjskie luzują restrykcje w hotelach. Certyfikat szczepień nie będzie już potrzebny

Czytaj więcej >

Świat

Lotnisko na wyspie La Palma nieczynne. Powodem zbyt duże nagromadzenie popiołu wulkanicznego

Czytaj więcej >

Świat

Kolejna linia lotnicza wpuści na pokład tylko zaszczepionych. „Decyzja wchodzi natychmiastowo"

Czytaj więcej >
gdzie kupić tanio USD

Świat

Za garść dolarów nie tylko do USA… gdzie kupić tanio USD?

Czytaj więcej >