rząd ogłosił przedłużenie zakazu lotówfot. turysci.pl

Jest decyzja, przedłużają kolejny zakaz. Co najmniej do grudnia nie będzie lotów

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu zakazu lotów, który kończy się we wtorek. Niestety przez kolejne 2 tygodnie turyści będą mieli bardzo ograniczony wybór kierunków. Wszystko zależy od liczby chorych w danym kraju.

Rząd w ostatnich dniach intensywnie pracował nad kolejnymi ograniczeniami dla Polaków w kraju, ale nie zapomniał o zakazie lotów, który traci ważność we wtorek 24 listopada. Podjęto decyzję o przedłużeniu go do 8 grudnia.

Rząd postanowił przedłużyć zakaz o 2 tygodnie

Nadal będą zawieszone loty do krajów, gdzie istnieje wysokie ryzyko zarażenia się covidem. Wyjątek stanowią m.in. kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen, gdzie możemy się wygodnie dostać po spełnieniu warunków przekroczenia granicy.

- Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (…) utraci moc z końcem dnia 24 listopada 2020 r. Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie - napisano w Biuletynie Informacji Publicznej RM.

Zakaz lotów obejmuje państwa „w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 440, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób„.

Wyjątki od zakazu stanowią państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz dwa stany w USA, gdzie mieszka wielu Polaków – Illinois i Nowy Jork.

W tej chwili zakaz obowiązuje Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Argentynę, Armenię, Kostarykę, Liban, Macedonię i USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach wymienionych powyżej.

Z rozporządzenia wynika, że zakaz międzynarodowych lotów pasażerskich nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

1. Wicepremier zdradził szczegóły nowych restrykcji. Wiadomo, co ze stokami
2. Lidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodzianki
3. Zdradzili, co dalej z zakazem lotów. Podali warunki, wkrótce pasażerowie mogą wrócić na pokład Boeinga

Można polecieć na specjalnych warunkach

Zakaz nie dotyczy także do lotów wyczarterowanych na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Loty międzynarodowe nadal mogą być wykonywane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, jeśli realizują zadania w naszym kraju.

Zakaz nie jest stosowany również w przypadku lotów z portów lotniczych położonych na terytorium państw, które zobowiązały się wobec Rzeczypospolitej Polskiej do wprowadzenia rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie niezainfekowani pasażerowie. Konieczne jest wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i okazanie negatywnego wyniku.

Źródło: Tanie loty

Następny artykuł