Turysci.pl
rząd podjął decyzję

Fot. Pexels.com @Pixabay

Rząd podjął decyzję. Już wkrótce ważne zmiany wejdą w życie. Jest decyzja. Dotknie tysiące Polaków, głównie często podróżujących

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Rząd postanowił wprowadzić ważne zmiany, które wejdą w życie już 1 grudnia. Władze podały już oficjalny konkretny termin. Nowe procedury dotyczą przemieszczania się i odczuje je mnóstwo podróżujących w naszym kraju. Przedstawiono

Rząd wprowadza w życie nowy system, który znacznie wpłynie na przemieszczanie się wielu Polaków. Z nowymi procedurami powinni zapoznać się szczególni podróżni, którzy poruszają się samochodami osobowymi. Ta zmiana może okazać się rewolucyjna. Co czeka turystów, którzy będą wyjeżdżali na wczasy w Polsce? Projekt zostanie opublikowany najpóźniej w poniedziałek O szczegółach informuje serwis money.pl.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rząd 1 grudnia 2021 roku nastąpi rewolucyjna zmiana systemu na drogach, która znacząco wpłynie na przemieszczanie się po naszym kraju. Kto odczuje ją najbardziej? Z pewnością wczasowicze, którzy przywykli do podróżowania własnymi samochodami urlopowymi. W przeciwieństwie do urlopowiczów, którzy korzystają z usług PKP czy linii lotniczych, będą musieli przygotować się na nowe procedury.

Rząd wprowadza nowy system na autostradach. Jest już konkretny termin

Jak donosi portal money.pl, rząd wyznaczył termin 1 grudnia 2021 na wprowadzenie nowego systemu, który pojawi się na polskich autostradach. Zmianę można uznać za rewolucyjną, ponieważ dotyczy pobierania opłat. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort finansów, najpóźniej w poniedziałek 9 listopada zostanie przedstawiony projekt nowelizacji ustaw.

Publikacja będzie dotyczyła nowelizacji ustaw o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym. Projekt zakłada zarówno likwidację szlabanów, jak i manualnych opłat na państwowych autostradach. To oznacza wielkie zmiany dla turystów przemieszczających się po naszym kraju samochodami osobowymi. Każdy, kto chociaż raz jechał na urlop państwowymi autostradami, wie, że bramki bywają sporym utrudnieniem.

Przed szlabanami nieraz dochodzi do nagromadzenia samochodów, co powoduje korki. To tym bardziej irytuje kierowców, którzy korzystając z państwowych autostrad, liczą na możliwość szybkiego przemieszczania się po kraju. Długie oczekiwanie w kolejkach może zepsuć wczasy jeszcze zanim te rozpoczną się na dobre. Szczególnie jeśli podróżujemy całą rodziną i jesteśmy zamknięci z małymi dziećmi, które różnie znoszą dalsze wycieczki.

Rząd potwierdził nowy system pobierania opłat na pierwszych odcinkach państwowych autostrad

Wiele wskazuje na to, że rząd będzie etapami wprowadzał nowy system pobierania opłat na państwowych autostradach. Oczywiście dotyczy to płatnych odcinków. Początkowo nowe procedury mają zostać wprowadzone na odcinkach Konin-Stryków na autostradzie A2 oraz Bielany Wrocławskie-Sośnica na autostradzie A4. Obowiązki pobierania opłat za przejazd wraz z 1 lipca przeszły na szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Wraz z biegiem czasu rząd planuje wprowadzić nowy system pobierania opłat za przejazdy na wszystkich płatnych odcinkach państwowych autostrad w Polsce. To może sprawić, że turyści jeszcze chętniej będą korzystali z tych tras, jadąc na wakacje. Jak podróżni będą mogli dokonywać opłat w czasie wyjazdów? Są dwie możliwości.

Z tych opcji będą mogły korzystać wszystkie pojazdy lekkie, czyli takie, których masa nie przekracza 3,5 tony. Kierowcy wybierający się na wakacje swoimi samochodami osobowymi będą mogli zakupić elektroniczny bilet autostradowy lub skorzystać z bezpłatnej aplikacji na urządzenie mobilne dostarczaną przez KAS. Ta natomiast będzie opierała się na danych geolokalizacyjnych, które będą przekazywane do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS e-Toll.

Pozostaje czekać do 1 grudnia 2021 roku, aż nowy system pobierania opłat wejdzie w życie. Wielu turystów z pewnością odczuje zmiany wprowadzone przez rząd. Pozostaje pytanie, czy ten projekt okaże się skuteczny. Dokładne dane nowelizacji pojawią się do poniedziałku 9 listopada.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o kolejnych ograniczeniach, które będą dotyczyły przemieszczania się w Polsce. Turyści powinni się z nimi zapoznać, ponieważ wchodzą w życie już jutro tj. 8 listopada. Co czeka podróżnych? Więcej dowiecie się tutaj.

Źródło: Money.pl

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >