Turysci.pl
Rząd informuje o planowanych zmianach

Pixabay.com/ jwvein

Pilna wiadomość dla podróżujących. Dotknie wszystkich, rząd chce zmian

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Rząd planuje wprowadzenie kolejnych zmian. Będą one szczególnie ważne dla turystów. Nowe zasady miałyby znaczny wpływ na formę podróżowania. Zapowiadają, że stanie się to jeszcze w tym roku. Co ma się zmienić?

Rząd jeszcze w aktualnym roku chce wprowadzenia nowych zmian. Miałyby one szczególnie duże znaczenie dla turystów, ponieważ mogłyby przyczynić się do zmienienia formy podróżowania. 

Rząd planuje nowe zmiany. Odczują je turyści

Władze naszego kraju chcą wprowadzenia zmiany na autostradach. Planując przyjąć przepisy, które zakładają likwidację szlabanów na autostradach. Wynika to z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.  Argumentem ma być zwiększenie przepustowości autostrad płatnych i poprawy komfortu użytkowników. To ważna informacja dla turystów, ponieważ podróżowanie autostradą będzie o wiele sprawniejsze. Ustawa o autostradach płatnych ma być zmieniona przez Ministerstwo Finansów.

- W obecnie funkcjonującym systemie poboru opłaty za przejazd autostradą konieczne jest zatrzymanie na Miejscu Poboru Opłat i oczekiwanie na podniesienie szlabanu, aby wjechać lub zjechać z autostrady, co przyczynia się do powstawania zatorów w okresach zwiększonego ruchu. [...] "Wpływa to również na negatywny odbiór systemu przez użytkowników i powoduje spadek poziomu atrakcyjności podróżowania po autostradzie płatnej - informuje resort. 

Jak dodaje, najważniejsze jest "wprowadzenie nowoczesnego i efektywnego poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób nieograniczający przepustowości ruchu poprzez likwidację szlabanów, czyli przejazd typu 'free-flow', co przyczyni się do zwiększenia przepustowości autostrad płatnych i poprawy komfortu użytkowników".

To dobra informacja dla wszystkich tych podróżujących, którzy wolą wyjeżdżać na wakacje samochodami osobowymi. Teraz będzie to o wiele bardziej sprawne. Z pewnością wiele osób zrezygnuje z korzystania z pociągów, czy autobusów. Jazda autem jest o wiele bardziej wygodna szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Ministerstwo Finansów tłumaczy też, że nowe rozwiązania pozwolą na zmniejszenie wydatków na utrzymanie miejsc poboru opłat i wyeliminowanie kosztów rozbudowy. "Pobór opłaty za przejazd w systemie elektronicznym z wykorzystaniem technologii pozycjonowania satelitarnego pozwoli także elastycznie obejmować opłatą za przejazd nowe odcinku autostrad, bez konieczności budowy i utrzymania kosztowej infrastruktury służącej do poboru opłaty za przejazd autostradą" - tłumaczono. 

Z tymi zmianami powinni zapoznać się wszyscy ci, którzy planują podróż w tym roku. Zmieni się bowiem sposób zakupu biletu. Niektórzy mogą być niezadowoleni, ponieważ zakup pozwolenia na wjazd przed samą autostradą było pewne i można było skorzystać z tej usługi spontanicznie. 

Istnieć mają dwie formy zakupu biletu. Pierwsza z nich to zakup elektronicznego biletu autostradowego, który zawsze będzie obowiązywał w określonym czasie i na wcześniej określonym przez podróżującego autostrady odcinku.

Kolejna metoda to pobór opłaty na podstawie przekazywanych danych geolokalizacyjnych pojazdu do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS i rozliczenie opłaty analogicznie, tak jak to się dzieje w przypadku pojazdów ciężkich, z wykorzystaniem specjalnego urządzenia lub zainstalowania i uruchomienia aplikacji.

Bilet będzie można zakupić przez Internet lub na przykład na stacji paliw i kiosku. To pozwoli na korzystanie z autostrady nawet tym podróżującym, którzy nie korzystają z urządzeń cyfrowych. To z pewnością ucieszy tych, którzy jeżdżą na wakacje według starego stylu, czyli korzystając z tradycyjnych map i bez nawigacji. 

Źródło: TVN24 BiS

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >