Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Rozległe jezioro w samym w sercu Mazowsza. Wędkarze je uwielbiają
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 29.02.2024 14:47

Rozległe jezioro w samym w sercu Mazowsza. Wędkarze je uwielbiają

Jezioro
Fot. Kit Honum-Shutterstock

traveDrugie pod względem powierzchni jezioro na Pojezierzu Gostynińskim to obowiązkowy punkt na mapie dla wszystkich wędkarzy z Mazowsza. Otoczone sosnowym lasem Jezioro Lucieńskie cieszy się popularnością także wśród wczasowiczów. Niegdyś wakacje spędzali tam prezydenci Polski.

Można w nim bezpiecznie się kąpać. Przejrzystość wody nie jest bardzo duża, ale to dlatego, że w okolicy brak jest ośrodków przemysłowych czy gęstej zabudowy. Istnieje szansa, że jakość wody ulegnie poprawie w sposób naturalny.

Jak dojechać nad Jezioro Lucieńskie?

Jezioro Lucieńskie to sporych rozmiarów obszar wodny w Polsce. Jest ono położone w województwie mazowieckim. Najłatwiej do niego dostać się drogą wojewódzką nr 573, która łączy miasta Gostynin i Nowy Duninów. Odległość od autostrady A1 wynosi około 25 kilometrów. Jeśli jedziesz z Warszawy, to musisz pokonać ok. 140 kilometrów, a podróż zajmie ok. dwóch godzin.

Jezioro Lucieńskie ma powierzchnię 203 hektarów. Maksymalna głębokość wynosi 20 metrów. Akwen jest typu rynnowego, co oznacza, że powstał w wyniku działalności lodowca w czasach prehistorycznych. Ma 3 385 metrów długości, a jego szerokość wynosi w najszerszym punkcie 930 metrów.

Co znajduje się nad jeziorem Lucieńskim?

Na północnym brzegu jeziora Lucieńskiego znajduje się letnia rezydencja prezydenta Polski. Obiekt ten powstał w latach sześćdziesiątych i do końca lat osiemdziesiątych był użytkowany przez Radę Państwa. W początkach lat dziewięćdziesiątych rezydencja została przekazana Kancelarii Prezydenta RP. 
Od tego momentu rozpoczęła się jej modernizacja i rozbudowa. Dziś jest to nowoczesny ośrodek konferencyjny i wypoczynkowy, funkcjonujący przez cały rok. W przeszłości odbywały się tu Seminaria Lucieńskie, które organizował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Obecnie mieści się tu ośrodek szkoleniowo-konferencyjny Centralnego Biura Antykorupcyjnego i nosi imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Na południowym brzegu jeziora Lucieńskiego znajdują się ruiny Ośrodka Wypoczynkowego Zakładów Przemysłu Lnianego. Ten obiekt, wybudowany w latach sześćdziesiątych, składał się z czterech okrągłych budynków hotelowych, połączonych ze sobą przeszklonymi holami. W jego skład wchodził także piętrowy pawilon recepcji, stołówka oraz kuchnia. Ośrodek był dobrze wyposażony jak na tamte czasy, oferując aż 120 pokoi, boiska do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej oraz dwa korty tenisowe. Niestety, Zakłady Przemysłu Lnianego zbankrutowały w 1997 roku, a hotel funkcjonował jeszcze przez 10 kolejnych lat. Prywatna firma, która odkupiła budynki, po pewnym czasie straciła zainteresowanie biznesem, co doprowadziło do opuszczenia obiektu

Atrakcje nad jeziorem Lucieńskim

Na południowym brzegu jeziora Lucieńskiego znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i prywatnych kwater. Przeważnie są to ogrodzone obiekty, na których znajdują się indywidualne domki wypoczynkowe. Dodatkowo, kilka obiektów wynajmuje pokoje. Na zachodzie leży Harcerska Baza Obozowa. Brzegi jeziora Lucieńskiego są porośnięte roślinnością przybrzeżną, co sprawia, że dostęp nie jest możliwy we wszystkich miejscach. W Miałkówku znajduje się ogólnie dostępna plaża. Natomiast Ośrodek Wypoczynkowy Wodnik oferuje ciekawą plażę dla swoich gości. Warto zaznaczyć, że nad samym jeziorem nie ma miejsc postojowych, więc jest to miejsce dla tych, którzy planują dłuższy pobyt.

Do wędkowania nad jeziorem Lucieńskim warto wypożyczyć łódź wiosłową, ponieważ brzegi są trudno dostępne. Na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych (strefa ciszy). Jezioro Lucieńskie jest bogate w populację leszcza, okonia i płoci. Regularnie jest zarybiane, a także można spotkać inne gatunki ryb, takie jak sum, jaź, węgorz, karaś, lin, szczupak, sandacz, karp i amur. Przy dłuższym pobycie i regularnym nęceniu można spodziewać się naprawdę dużych leszczy, a także karpów z amurem. Jezioro jest administrowane przez Polski Związek Wędkarski, więc nie trzeba kupować dodatkowych zezwoleń poza kartą wędkarską. 
 

Warto wspomnieć, że Polska ma też swoje jezioro Garda, które można objechać rowerem. Jezioro Czorsztyńskie nie bez powodu jest tak nazywane . Oprócz porośniętych zielonymi lasami wzgórz znajdują się tam majestatyczne dwa zamki. Turyści z pewnością znajdą tam wyciszenie, ale też nie będą się nudzić.
 

Źródło: jeziorapolski.pl