ratownik TOPRFot. wikimedia.commons/ Heribert Dezeo/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Ratownik TOPR skoczył z najwyższego wodospadu na świecie. Nieprawdopodobne

Ratownik TOPR skoczył z najwyższego wodospadu świata. Niesamowity wyczyn nie jest jedynym, jaki planował. Przed nim jeszcze pozostałe wodospady, zaliczane do "Korony Wodospadów". Już teraz został nominowany do nagrody za wyczyn roku.

Ratownik Paweł Jankowski ma 20 lat doświadczenia w skokach spadochronowych, których wykonał już 4 tysiące. W ubiegłym roku dołączył do wyprawy "Korona Wodospadów - SLIDE Challange", którą przygotowywali Dariusz Pachut - ratownik medyczny i skoczek spadochronowy, Jakub Poburka, który zjechał na nartach z K2, Dimitri Wika - alpinista i płetwonurek, Miłosz Forczek - zdobywca najgłębszej jaskini świata oraz Jan Wierzejski - filmowiec i fotograf.

O północy doszło do przełomu w Wuhan. Po 76 dniach podjęto zaskakującą decyzjęO północy doszło do przełomu w Wuhan. Po 76 dniach podjęto zaskakującą decyzjęCzytaj dalej

Trudne warunki

Wyjazd do Wenezueli był dla nich ogromnym wyzwaniem. Niespokojna atmosfera, jaka panowała w tym państwie, nie sprzyja takim wyprawom. Na szczęście otrzymali pomoc od polskiej ambasady, a potem wraz z grupą Indian wspięli się na szczyt wodospadu Salto Angel. Wcześniejsze grupy przylatywały tam śmigłowcem, co bylo dużo wygodniejsze od przedzierania się przez dżunglę. Sam skok również stanowił wyzwanie.

- Dla mnie to był skok w nieznane, nie wiedziałem, jaki jest wiatr, nikt nie czekał na mnie na dole, ale także teren do lądowania był naprawdę niewielki. Sam skok był wyzwaniem, ale tak naprawdę cała podróż była ekscytująca - powiedział Jankowski.

Ratownik został wyróżniony

Ubiegłoroczny skok ratownika został nominowany w 14. edycji konkursu Travelery National Geographic w kategorii "wyczyn roku". Jankowski bardzo się cieszy z tej nominacji.

- To coś wyjątkowego, zwłaszcza że jestem trzecim nominowanym ratownikiem TOPR po Krzysztofie Starnawskim - człowieku, który nurkuje w najgłębszych jaskiniach na świecie i po Andrzeju Bargielu, który zjechał z K2 na nartach. Jest to wyróżnienie, które dla sportowca jest bardzo cenne - powiedział w rozmowie z Onetem.

Dzisiaj grzeje: 1. Wprowadzą "przepustkę COVID"? Życie po pandemii może być zupełnie inne za granicą
2. Prezydent z ważnym apelem do Polaków. Jedna rzecz może uratować nasze finanse i pomóc przetrwać kryzys

Przygotowania do kolejnych wypraw już trwają, pomimo trudnej sytuacji na świecie. Potrzeba wielu pozwoleń i funduszy, by móc wyruszyć w najdziksze zakątki, które skrywają ogromne wodospady. Gdy tylko będzie można podróżować, ekipa wybierze się do Norwegii i RPA, by odhaczyć kolejne punkty z listy 10 miejsc składających się na "Koronę Wodospadów".

 • Salto Angel (Wenezuela, 979 m)
 • Tugela (RPA, 948 m)
 • Cataratas las Tres Hermanas (Peru, 914 m)
 • Oloʻupena (USA, 900 m)
 • Catarata Yumbilla (Peru, 896 m)
 • Vinnufossen (Norwergia, 860 m)
 • Balaifossen (Norwegia, 850 m)
 • Pu’uka’oku (USA, 840 m)
 • James Bruce Falls (Kanada, 840 m)
 • Browne Falls (Nowa Zelandia, 836 m).

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Pod osłoną nocy zmieniono nagle rozporządzenie ws. obostrzeń. Nie wszyscy będą zadowoleni
 2. Kontrowersyjny pomysł polskiego rządu. Będą zbierać nasze dane lokalizacyjne
 3. Genialna wiadomość z Wuhan w Chinach. Dzień, jakiego nie było od grudnia
 4. Rząd chce dać turystom bony na 1000 zł na wycieczki. Podano szczegóły
 5. Pilna interwencja WHO u sąsiadów Polski. Eksperci rozpoczynają misję, apelują o zmiany
 6. Poznaliśmy ostatniego rywala w karierze Marcina Najmana! To będzie prawdziwa patologia

Źródło: Onet

Następny artykuł