Turysci.pl > Polska > Przez drobne niedopatrzenie nie wypuścili ich z kraju. Pamiętaj o tym przed wakacjami
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 18.05.2023 11:32

Przez drobne niedopatrzenie nie wypuścili ich z kraju. Pamiętaj o tym przed wakacjami

Paszport (zdjęcie poglądowe)
fot. Canva/ Klaudia Zawistowska Turyści.pl

Jak poinformowała Straż Graniczna w Katowicach-Pyrzowicach, pasażerowie, którzy mieli podróżować do Londynu nie zostali wpuszczeni na pokład samolotu. Wszystko przez drobne niedopatrzenie. 

Niebawem rozpocznie się sezon urlopowy. Warto już w trakcie planowania wakacji upewnić się, że mamy odpowiednie dokumenty wjazdowe. Poza wyrobieniem czy sprawdzeniem daty ważności, należy dopełnić wszelkich dodatkowych formalności. Przez małe niedopatrzenie możemy nie zostać wypuszczeni z kraju.

Przez drobny błąd nie polecieli do Londynu

Straż Graniczna w Katowicach-Pyrzowicach poinformowała o incydencie, do jakiego doszło w niedzielę 14 maja na tamtejszym lotnisku. 41-letni mężczyzna wraz ze swoją 12-letnią córką mieli bilety na podróż do Londynu, jednak ze względu na niedopełnienie niektórych formalności, do stolicy Wielkiej Brytanii nie wylecieli.
Jak czytamy na stronie Straży Granicznej, “podczas kontroli granicznej okazało się, że paszport dziewczynki figuruje w bazach teleinformatycznych jako przekazany_kurierowi. Oznacza to, że paszport – wydany przez konsula -  nie został aktywowany przy użyciu specjalnego kodu aktywacyjnego, który został przesłany wraz z dokumentem. Obowiązek ten ciążył na prawnych opiekunach małoletniej”.

12-latka nie mogła wylecieć z Polski

Okazało się, że dziewczynka nie miała żadnego innego dokumentu uprawniającego ją do przekroczenia granicy, przez co nie zezwolono jej na wejście na pokład samolotu. 41-latek tłumaczył się, że kod aktywujący paszport został utracony. 

Na nic jednak zdały się argumenty ojca dziewczynki i rodzina nie wyleciała do Londynu. Mimo posiadania paszportu, 12-latka nie mogła opuścić kraju.

Aktywacja paszportu

Paszport został wydany dziewczynce na szczególnych zasadach. Jak podaje Straż Graniczna, zgodnie z art. 59 Ustawy o dokumentach paszportowych “paszport lub paszport tymczasowy wydany przez konsula, w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego, może zostać przesłany za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe w danym kraju”.

Jednak w tym szczególnym wypadku paszport musi zostać aktywowany ”przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji lub u konsula”. Jeśli aktywacja nie zostanie dokonana, paszport nie będzie ważny.

Za: slaski.strazgraniczna.pl