Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Przed nami niesamowita pełnia. Niebieski Księżyc na niebie pojawia się niezwykle rzadko
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 29.08.2023 13:15

Przed nami niesamowita pełnia. Niebieski Księżyc na niebie pojawia się niezwykle rzadko

Niebieski Księżyc
fot. muratart / Shutterstock, Niebieski Księżyc

Najbliższa pełnia będzie wyjątkowa. Księżyc wyda nam się większy i o wiele bardziej pomarańczowy, niż zwykle. Niebieski Księżyc to bardzo rzadkie zjawisko. Będzie można obserwować je już niedługo. 

W sierpniu 2023 r. mamy do czynienia z nietypowym zjawiskiem, jakim są dwie pełnie księżyca. Pierwsza pojawiła się na niebie 1 sierpnia. 

Superpełnia Księżyca - kiedy patrzeć w niebo?

"To, z czym będziemy mieli do czynienia w nocy z 30 na 31 sierpnia, to złożenie kalendarza księżycowego, astronomicznego, z kalendarzem urzędowym" - powiedział cytowany przez RMF FM Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego. 

Wówczas na niebie będzie można obserwować superpełnę. Jest to moment, gdy Księżyc znajduje się bardzo blisko Ziemi, ok. 360 tys. km. Zdarza się to niezwykle rzadko. 

Ze środy na czwartek Księżyc zbliży się do Ziemi na odległość 357 344 km. 
Dzieje się tak, ponieważ księżyc porusza się wokół ziemi po orbicie w kształcie elipsy. "Przez to jego odległość od naszej planety stale się zmienia, a więc postrzegana przez nas jego wielkość też jest inna. Kiedy Srebrny Glob jest bliżej na orbicie, to mamy wrażenie, że jest większy, a jak dalej - to dla naszego oka staje się mniejszy" - dodał ekspert.

Niebieski Księżyc w sierpniu

Zjawisko, kiedy w ciągu jednego miesiąca pojawią się dwie pełnie jest określane mianem Niebieskiego Księżyca. W sierpniu 2023 r. mamy do czynienia z taką sytuacją. Pierwsza pełnia miała miejsce 1 sierpnia, a druga w nocy z 30 na 31. 

Jabłeka wskazuje, że w języku angielskim występuje popularne powiedzenie "once in a blue moon", które oznacza "raz na Niebieski Księżyc" i dotyczy czegoś, co zdarza się niezwykle rzadko.

"Blue Moon występuje nieczęsto, bo pełna lunacja, czyli odległość od pełni do pełni, to 29,5 doby. Stąd pierwsza pełnia w miesiącu musi nastąpić w pierwszej dobie miesiąca, by ta druga pełnia nastąpiła w ostatniej dobie" - dodał wicedyrektor Planetarium Śląskiego. 

Gdzie oglądać superpełnię?

W nocy ze środy na czwartek warto znaleźć chwilę by na żywo oglądać superksiężyc. Dużą rolę będą tu odgrywały chmury. Im ich mniej, tym lepiej. 
Pełnię Księżyca można podziwiać zewsząd, jednak z doświadczenia polecamy wybrać się tego dnia w góry, nad jezioro, morze czy nad rzekę. Wówczas wrażenie będzie niezapomniane! Można też wziąć koc i ze znajomymi wybrać się na działkę czy na polanę.