Turysci.pl

Pixabay.com/ Free-Photos

Wysłali pilny list do premiera Morawieckiego. Sytuacja jest dramatyczna, branża turystyczna apeluje

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O co apelują autorzy listu

  • Jakie mogą być konsekwencje drastycznych restrykcji w okresie ferii

  • Kto jeszcze prosi o pomoc dla branży turystycznej

Premier jakiś czas temu ogłosił, że w czasie przyszłorocznych ferii dla turystów zamknięte będą hotele. Zaapelował też o pozostanie w domach. To tragedia dla branży turystycznej, która apeluje o zmiany. Włączył się do tego portal Noclegowo.pl, który ocenia, że takie decyzje jedynie zwiększą ruch międzynarodowy. Redaktorzy wystosowali specjalny list do Mateusza Morawieckiego.

Premier dostanie list. Chodzi o turystykę

Noclegowo.pl to serwis pośredniczący w sprzedaży noclegów. Redaktorzy portalu wystosowali do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów apel o złagodzenie obostrzeń dla hoteli. Przypominamy, że od 7 listopada mogą przyjmować wyłącznie gości w podróży służbowej. Więcej o tym można przeczytać tutaj.

Serwis zauważa, że rośnie zainteresowanie noclegami w domkach na uboczu i domach wynajmowanych na wyłączność. Wzrost jest ponad dziesięciokrotnie większy w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zdaniem autorów wiadomości może to być efekt wprowadzonych restrykcji. 

- W czym są gorsze lub bardziej niebezpieczne pod względem epidemicznym te niewielkie domki wypoczynkowe lub samodzielne apartamenty, od dużych galerii handlowych, w których zagęszczenie osób jest przecież nieproporcjonalnie większe? Czy nie można w ten sam sposób pozwolić na prowadzenie działalności noclegowej przy zachowaniu rygoru sanitarnego? - pisze Noclegowo.pl.

Podkreślono, że brak możliwości skorzystania z legalnej formy odpoczynku w kraju spowoduje zwiększenie szarej strefy i sprawi, że Polacy zaczną wyjeżdżać za granicę. Oznacza to pogorszenie polskiej gospodarki, ponieważ turyści zostawią pieniądze w innych krajach.

- Apelujemy w imieniu dziesiątek tysięcy polskich obiektów noclegowych, których obecna sytuacja jest dramatyczna. Planowane rozporządzenie skazuje takie podmioty na masowe zwolnienia pracowników i upadłości - piszą redaktorzy w liście do premiera.

- Choć zapowiadane przez rząd zmiany mają stanowić „konkretny plan działań”, to w rzeczywiści budzą jeszcze więcej wątpliwości. Rozporządzenie obejmuje bowiem okres do 27 grudnia. Nie wiadomo jednak co z rezerwacjami, które już dawno zostały złożone, np. na terminy sylwestrowe, ponieważ nie jest jasne jakie ograniczenia będą wówczas obowiązywać - zauważa serwis.

Celem wysłania tego listu jest prośba o ustalanie ostatecznego kształtu rozporządzenia, tak aby zachować jak najwięcej miejsc pracy i nie dopuścić do kolejnych bankructw. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa upadło wiele przedsiębiorstw turystycznych.

Samorządy walczą o turystów

Portal Noclegowo.pl dołączył do innych, którzy od pewnego czasu walczą już o zezwolenie na wyjazdy turystyczne w sezonie zimowym. W tym gronie są między innymi samorządowcy, którzy zwracają uwagę na kryzys turystyki.

Jedną z osób, która wypowiedziała się na ten temat, był burmistrz Karpacza. Powiedział, że branża turystyczna potrzebuje pomocy, a w samorządach kończy się budżet na dofinansowania. Pisaliśmy o tym tutaj.

Źródło: rp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Adrian Rybak

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]