Poznań ma problemy z hotelemPixabay.com/annajelec

Miarka się przebrała. Władze Poznania mają dość. Wielka afera z prywatnym hotelem

Poznań to miasto, w którym doszło do pewnego skandalu związanego z turystyką. Od pewnego czasu mieszkańcy nie mają dostępu do plaży przy Jeziorze Kierskim. Wejście uniemożliwia ochroniarz prywatnego hotelu. Trwa to już dwa lata.

Poznań. To właśnie tam już od dwóch lat istnieje problem, którego skutki odczuwają turyści. W mieście znajduje się plaża przy Jeziorze Kierskim. Teoretycznie może z niej korzystać każdy, ale aktualnie nie jest to możliwe. Ochroniarz prywatnego hotelu, który znajduje się w okolicy, uniemożliwia wejście.

Poznań. Skandal w związku z plażą

Poznański magistrat wydał komunikat, w którym podkreślił, że zgodnie z prawem każdy powinien mieć zapewniony swobodny dostęp do linii brzegowej jeziora. To Miasto Poznań jest jedynym właścicielem terenów przylegających do akwenu i stanowiących dojście do niego.

- Mimo to, właściciel ośrodka wypoczynkowego Kaskada utrudnia dostęp do miejskiej plaży - podaje poznański magistrat. - Miasto nie może tolerować takiego zachowania i godzić się na łamanie prawa. Dlatego sprawę skierowano na drogę sądową - dodano.

Problem skomentował zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss, który stwierdził, że że sprawę należy oceniać nie tylko przez pryzmat jednej plaży. Jak powiedział, "każde tego rodzaju zachowanie będzie spotykać się z reakcją Miasta Poznania".

- Naszym celem jest, aby Jezioro Kierskie i teren wokół niego były miejscem spotkań, rekreacji, sportu dla wszystkich, którzy chcą korzystać z jego uroków - zaznaczył w swojej wypowiedzi.

Magistrat dodał także, że oprócz kroków prawnych samorządy Poznania i sąsiedniego Tarnowa Podgórnego wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Baranowa. Istnieje plan podjęcia dodatkowych działań w sprawie dostępu do jeziora.

- Trwają już analizy obowiązujących zapisów planu miejscowego oraz możliwości zapewnienia alternatywnego dojścia do plaży miejskiej. Korzystając z bliskiego sąsiedztwa nieruchomości miejskich oraz gruntów gminy Tarnowa Podgórnego rozważane jest wybudowanie schodów od strony ulicy Letniskowej w Baranowie - informują.

Jezioro Kierskie - co o nim wiemy?

Jest to jezioro rynnowe polodowcowe. To największy zbiornik wodny miasta i jeden z największych w Wielkopolsce. Jezioro leży na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jest znanym w kraju ośrodkiem sportów wodnych - żeglarskiego i bojerowego. Ma także jedno strzeżone kąpielisko w Krzyżownikach, a także liczne ośrodki wypoczynkowe.

Wiele osób nie wie, że co roku na Jeziorze Kierskim odbywają się zawody Wpław przez Kiekrz. W 1984 odbyły się tu pierwsze w Polsce zawody triathlonowe. W zawodach zwyciężył Jan Olesiński, który 4 lata wcześniej brał udział w igrzyskach olimpijskich.

1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. Carrefour odwraca się od TVP. Wszystko przez mowę nienawiści wobec osób LGBT
3. Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniu
4. Ostrzeżenia nie pomogły. TVP potwierdziła. Pierwszy raz od początku pandemii za granicą pobito rekord liczby pasażerów

Jezioro Kierskie to nie jest jedyna atrakcja Poznania. To jedno z największych miast w Polsce, pełne historii i zabytków. Warto wybrać się tam na wycieczkę. Co warto zobaczyć? Można się tego dowiedzieć tutaj.

Źródło: Onet, Wikipedia

Następny artykuł